Roman özetleri

Gemide Macera Kitap Özeti

Bizim ekip bu kez de
Yunan Adaları’nda sessiz sakin bir gemi turunda!
Fakat macera yine onları bulacak tabii. Philip’in evcil maymunu doğumgünü hediyelerinden birini kırınca Philip, Dinah, Lucy-Ann ve Jack, Andra’nın kayıp hazinesini ulaşmak için peşlerindeki insafsız bazı yerlilerle birlikte heyecan dolu bir arayışa sürüklenecek!

1
Süper bir tatil planı
Annem bir şeyler  saklıyor,”  dedi  Philip   Mannering.  “Son  günlerde çok gizemli davranıyor.” “Evet,” dedi kız kardeşi Dinah. “Üstelik ne zaman sorsam hep aynı cevabı veriyor. Bekleyin ve görün!’ On yaşındaymış iz gibi davranıyor.”
“jack nerede?” dedi Philip. “Bakalım o bir şeyler biliyormu?
“LucyAnn’le gitti.” Dinah birden kulak kesildi. “Ay keskin bir çığlık duydum. Demek ki geri geldiler.”
Jack ve I.ucyAnn Trent kızıl saçları, yeşil gözleri ve çilli suratlarıyla tıpkı birbirine benziyordu
“Selam! Keşke siz de gelseydiniz. Köpeğin teki Kiki’ye havlamaya haşladı. Bizim ki de bir çitin üzerine tüneyip aynı bir kedi gibi miyavlamaya başlamaz mı? Hayatımda hiç bu kadar şarkın bir köpek görmemiş
“Zavallı kuyruğunu sıkıştırıp deli gibi kaçtı,” dedi LucyAnn.Kiki’nin kafasını kaşıyıp. Çocukların kendisinden bahsettiğini anlayan papağan da tekrar miyavlamaya başladı. Sonra da tıpkı kızgın bir kedi gibi tıslayıp gocuk gibi sesler çıkarmaya başladı. Dördü de kahkahalarla güldü.
“Eğer köpeğe bunu yapsaydın oracıkta bayılıverirdi,” dedi Jack. “Akıllı Kiki! Sen etraftayken kimsenin canı sikılmazdı. ”
Kiki şimdi de sağa sola sallanıp şarkı söylemeye başlamıştı. Ardından o şahane kahkahalarından birini patlatıverdi.
“Bu kadar gösteri yeter,” dedi Philip. “Şunla ilgilenmeyin artık. Baksanıza iyice şımardı.”
“Alison Teyze bizden bir şeyler mi saklıyor?” diye sordu LucyAnn. “Birimizin doğum günü falan da yok ki! Galiba yaz tatiliyle ilgili bir planı var.”
Jack hemen atıldı. ‘Aman boş verin. Benim de harika bir planım var. En iyisi Allıe Teyze bir şeyler söylemeden önce davranalım.’
“Seninki nedir?” dedi Dinah merakla. Jaek her zaman muhteşem planlar yapar ama çoğu gerçekleşmezdi. “Şey, çadırlarımızı da alıp bir bisiklet .gezisine çıkabileceğimizi ve her gece başka bir yerde konaklayabileceğimizi düşünmüştüm. Sizce de süper olmaz mıydı?”
Fakat diğerleri çocuğa küçümseyerek baktı. “Bunu belki bin kere teklif ettin,” dedi Dinah ‘Annem de hayır dedi. Simdi evet diyeceğini de nereden çıkarıyorsun ? Kabul, iyi bir plan ama başımıza gelen onca şeyden sonra annem bunun lafını bile ettirmez ”
“Anneniz de bizimle birlikte gelemez mi?” diye sordu LucyAnn ümide.
“Aptallaşma,” dedi Dinah “Annem çok tatlıdır ama yetişkinler bazı şeylere gereğinden fazla kafa takarlar. O gelirse ilk yağmur damlasında yağmurluklarımızı giymek zorunda kalırız. Hatta bisikletlerimizi.’ şemsiyi hüğlamamızı bile isteyebilir!”
Hepsi de güldü. ” Öyleyse Allie Teyze’ye böyle bir sey soramayız. Hay aksi!” dedi LucyAnn.
“Hay aksi. hay aksi,” diye onayladı Kiki hemen. “Ayağını sil, kapıyı kapa, mendilin nerede yaramaz Çocuk?”
“Kiki anafikri kavramış,” dedi Philip. “FİJİ anlayışlı yetişkinler bile bu tip cümleler söyler, öyle değil mi. Kikir
“Ama Bili Öyle değil,” dedi LucyAnn. “Bili çok iyidir.”
Dördü de aynı fikirdeydi. Bili Cunningham ya da ilk tanıdıkları adıyla Bili Sınugs onların çok sıkı dostuydu ve bütün maceralarını paylaşmıştı. Bazen çocuklar onu pe sinden sürüklemiş, bazen de tam tersi olmuştu. Öyle ya da böyle, Bayan Mannering’in de dediği gibi, maceralar neredeyse Bili ve çocuklar da oradaydı.
“Bu tatil için benim de bir fikrim var,” dedi Philip. “Bence nehrin orada kamp yapıp su samurlarını gözlemlemek müthiş olur. Daha önce hiçbir su samuru beslemedim. Ne de tatlılardır! Düşündüm ki.”
“Aklına bile getirme,” dedi Dinah kaşlarını çatarak. “Sırf sen tüm yaratıklan seviyorsun diye buna katlanamayız. Resmen pireden tut şeye… Şey…”
“Fillere,” diye tamamladı Philip.
“Evet, sana kalsa pireden file bütün hayvanları besleyebilirsin,” dedi Dinah. “Ay, o ıslak su samurlarını çadırıma aldığımı düşünemiyorum.”
“Kes sesini, Dinah! Su samurları gayet zararsızdır. Hem çok da şirinler. Ah, suyun altında yüzüşlerini bir görsen böyle konuşmazdın. Ayrıca pirelerden, sivrisineklerden ve at sineklerinden hoşlanmıyorum. Sadece ilginç olduklarını düşünüyorum, o kadar. Ama onları beslemek istemem.
Peki, bir zamanlar yanında dolaştırdığın kulağakaçanlara ne demeli? Onlar için yaptığın aptal kafesten kaçmışlardı. Iyy! Ha, tabii bir de şu makaslı böcek var.”
“Ay yeter1″ dedi Jack bu aile kavgasına son vermek için. “Şimdi Philip’ın hayvanlarını saymakla uğrasmasak iyi ederiz. Bakın, Alİie Teyze geliyor. Haydi, ona tatil planlarımızdan bahsedelim.”
Bayan Mannering elinde bir kitapçıkla içeri girdi. Çocuklara gülümseyince Kiki de kadına hoşgeldin demek için ibiğini kabarttı.
“Ayağını sil, kapıyı kapa,” dedi. “Bir, iki, üç. Basla!” Sonra da silah patlamasına benzer bir ses çıkarınca Bayan Mannering korkuyla sıçradı.
“Bir şey yok, anne. Okulun düzenlediği koşu yarışlarından beri bunu yapıyor.” Philip sırıtıyordu. “Bir keresinde başlama vuruşu yapılmadan evvel silah sesi çıkardı ve herkes yanılıp koşmaya başladı. Kötü kuş!”
“Yaramaz papağan, zavallı papağan, hay aksi. hay aksi!” Jack kusun gagasına vurdu.
“Sus bakayım. Papağanlar bu kadar gevezelik etmez. Allie Teyze, biz de tam tatil planlarından sözediyorduk Düşündüm ki, belki de bisikletlerimizi alıp istediğimiz yerde kamp yapmaya gidebiliriz. Bunu daha önce de sorduğumu biliyorum ama…”
“Evet ve ben de yine hayır diyeceğim,” dedi kadın
“Peki, nehre kampa gitsek? Oradaki su samurlarının incelemek istiyorum da.” dedi Philip Dinah’nın kızgın bakışlarına aldırmadan.
“Hayır, Philip Ben artık bu tip sorular sormayacağınızı sanıyordum.”………………

Related Articles

Gözlerini Sımsıkı Kapat Kitap Özeti

Değirmenimden Mektuplar Alphonse Daudet DETAYLI KİTAP ÖZETİ

Yüzleri Arayan Adam kitap özeti – Ilgın Olut