Kitap Özetleri

Boş Beşik Tiyatro Özeti | Necati Cumalı

Necati Cumalı’nın 1959 yılında kaleme aldığı tiyatro eseridir. Güneybatı Yörükleri ile ilgili bir efsaneden yola çıkılarak yazılmıştır. Oyun , yazarın Ezik Otlar ve Vur Emri adlı piyeslerini de içine alan Oyunlar 1 adlı kitabında yer almaktadır.

 TÜRÜ :Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Necati Cumalı

ÖNEMİ: Eser bir çok kez sahnelenmiştir. Hatta Fatma Girik’in başrolün de oynadığı sinema filmi olarak uyarlanmıştır.

KONUSU:  Oba beyi Ali ile karısı Fatma’nın çocuklarının olmadığı için ; Ali’nin ailesi Fatma’yı çocuk doğuramadığı için boşamasını ve ya üstüne kuma getirmesini isterler. Bir süre sonra çocukları olur fakat göç sırasında çocukları ölür ve geriye Fatma’nın acısı kalır.

ŞAHIS KADROSU:

Ali: Yörük Oba Bey’idir. Fatma ile evlidir.

Fatma : Ali’nin karısıdır. Kocasını sevmektedir. Herkes Fatma’yı çocuk doğuramadığı için kısır olarak bilir ama yanılırlar.

Murat : Ali ve Fatma’nın ilk ve tek evlatlarıdır. Göç sırasında ölür.

Fatma ve Yörük Bey’i Ali evlenir , mutlu bir yaşamları vardır. Bir süre çocukları olmaz ve bu da sorunları ortaya çıkarmaya başlar. Ali’nin ailesi çocukları olmadığı için Fatma’yı boşamasını ya da kuma getirmesini söylerler. Ali bu baskılara dayanırken , karısını çok severken , .Fatma’nın bir oğlu olur. Bu arada göç vakti yaklaşmıştır , Ali Yörük Bey’i olduğu için obanın başında gider. Murat bebeğin daha kırkı çıkmadığı için Fatma ve Murat bebek göçün arkasından gelecektir. Fatma ve bebeği deve sırtında göç kafilesinin gerisinde gelirken kırk günlük gecikme hava koşullarını ve Çiçek Dağı’nın aşılması gereken yolları zorlaştırmıştır. Kurt ve çakal sesleri eşliğinde yollarına devam ederler. Gün doğarken konak yerine ulaşılır ve Murat bebeğin beşiğinin boş olduğu anlaşılır. Beşik bir ağaç dalına takılır ve Murat bebek kuzgunlara yemek olur. Evlat acısıyla aklını kaybetmek üzere olan Fatma geldiği yerleri arar, acısı içinde ne yapacağını bilmezken taşkın sulara kapılıp ölür.

Related Articles

Nar Ağacı Nazan Bekiroğlu Kitap Roman Özeti ve Yorumlar

admin

Yaralı Kitap Özeti (Kahraman Tazeoğlu)

admin

izlanda Balıkçısı Kitap Özeti (Pierre Loti)

admin