Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Yüzbaşının Kızı Özet

Yüzbaşının Kızı özet ve içerikleri bakımından merak edilen temel eserlerden birisidir. Rus edebiyatının tek romantizm temsilcisi olarak bilinen ünlü yazar Aleksandr Puşkin tarafından kaleme alınmış olan eser 1836 tarihinde yayınlanmıştır. Ortalama 128 sayfa uzunluğunda olan ve uzun yıllardır dilimize çevrilen baskıları ile bilinen yapıtın; tarihi ve aşk öğelerini birleştiren bir özelliği olduğu bilinmektedir.

Bunun yanı sıra; Rus edebiyatının efsane romanlarından birisi sayılan Yüzbaşının Kızı; 1700’lü yılların sonuna doğru Rusya’da yaşanan çalkantılı süreçleri ve orada yaşayan genç bir subayın yüzbaşının kızına duymakta olduğu aşkı birlikte işlemektedir.

Rus edebiyatının öncülerinden birisi sayılan Aleksandr Puşkin Yüzbaşının Kızı eseri ile dünya edebiyatına harika eserlerden bir yenisini eklemiştir. Konu dahilinde Yüzbaşının Kızı ana fikir içerikleri; temelde Rusya’nın o günkü çalkantılı toplumsal yapısını ele alır. Bununla birlikte yapıtın özeti, karakterleri ve diğer ayrıntıları merak konusu olmaktadır. Yazımızın devamında bu detaylara değiniyor olacağız.

Yüzbaşının Kızı Özeti Kısa

Kitaptaki baş karakter olan Pyotr Andreyiç; zengin bir komutanın oğludur ve 17 yaşındadır. Fransızca öğretmeninden dersler almakla birlikte babasının istediği gibi iyi bir subay olmayı amaçlar. Ailesi daha doğmadan Andreyiç için ne olacağına karar vermişlerdir.

Gezip eğleneceği Petersburg bölgesine gönderileceğini düşünen kahraman babası tarafından Orenburg Bölgesi’nde bulunan Belogorskaya Kalesi tarafına gönderilir. Hayalleri suya düşmüştür ancak yine de yola çıkar. Yolda babasının hizmetçisi olan Savelyiç ona eşlik etmektedir.

Uzun bir yolculuğun ardından sonra verirler ve kahraman kısa süre içerisinde yüzbaşı ile ailesinin yanında yaşamaya başlar. Zaman içinde Yüzbaşının Kızı olan Mayra’ya aşık olur. Bir süre sonra Marya’nın da kendisine aşık olduğunu öğrenir ve babasına mektup yazar.

Babası Marya’yı reddetmektedir. Bunun üzerine Marya Andreyiç’den mecburen uzaklaşır. Ülkede ayaklanma çıkardığı ifade edilen Pugaçev ve çevresinin yaşadıkları yere geldiği haberi yayılır. Zor bir savaşın ardından Yüzbaşı, karısı, çavuş; hepsi bu Pugaçev tarafından idam edilir. Bir süre sonra Andreyiç Marya’yı papaz ile karısına emanet eder ve Orenburg’a geçer.

Yüzbaşının Kızı özet kısaca anlatıldığında konular buradan sonra daha da gelişir. Belli bir sürenin ardından Pugaçev ile ordusu Orenburg’u işgal etmek için yaklaşır. Andreyiç bu durum karşısında savaşmayı teklif etse de diğer kişiler bunu istemez ve büyük bir sefalet çekilir.

Bununla birlikte Mayra Andreyiç’e bir mektup yollar. Mektubunda Mayra Şvabrin’in köyün başına geçerek kendisi ile evlenmesini emrettiğini söyler. Ancak kararını 3 gün boyunca ertelediği için Mayra yardım istemektedir. Bu durum üzerine Andreyiç hemen yola çıksa da Pugaçev’in çetesi tarafından yakalanır.

Andreyiç durumu Pugaçev’e anlatır Mayra ile evlenmeyi amaçladığını ve bunun için gitmek istediğini söyler. Bu gelişmeler üzerine Andreyiç Mayra’yı kendi ailesinin yanına gönderir ve savaşa devam eder.

Ordu’nun ailesinin yaşadığı yere yaklaştığı haberini alır. Bu durumda ailesinin yanına tekrar döner ve onları savaştan kurtarır. Bu geç ev ile yakınlığı nedeniyle sorguya çekilen Andreyiç bir süre sonra hapse girer. Mayra bu olaylar karşısında dayanamayarak saraya gider ve onu affetmelerini ister. Andreyiç affedilir ve Mayra ile birlikte huzurlu bir hayat sürerler.

Yüzbaşının Kızı Karakterler

Yüzbaşının Kızı karakterler bakımından şu şekildedir:

  • Andreviç
  • Mayra
  • Andreviç’in babası
  • Andreviç’in annesi
  • Yüzbaşı
  • Pugaçev
  • Savelyiç

Sonuç

Yüzbaşının Kızı özet açısından incelendiğinde temelde yukarıdaki konuları içermektedir. Elbette tüm süreç kitapta daha ayrıntılı ve derinlikli bir biçimde anlatılmaktadır. Ünlü yazar Puşkin Andreyiç’in kimliğinde aslında dönemin şartlarına ışık tutmaktadır.

Related Articles

Gitme Zamanı

admin

Ahmet Kutsi Tecer Satılık Ev Oyunu Özeti

admin

İlk Ciddi Mizah Gazetesi Diyojen

admin