Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Ağrı Dağı Efsanesi Roman Özeti | Yaşar Kemal

Eser aslında Gülbahar ve Ahmet arasında ki aşkı ele alarak bir aşk efsanesini konu edinmiştir. Yaşar Kemal’e has kalemi ile insan psikolojisine de değinen noktaları vardır. Roman efsane ve halk söylenceleri ile desteklenmektedir. Kitapta sürekli ”Ağrıdağı ” yazılan efsaneyi aşağıda birlikte inceleyelim. kitapozeti.org sizler için her zaman özgün içerikler üretmektedir. 

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Yaşar Kemal

ÖNEMİ: Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı efsanesini bağlı olduğu halk söylenceleri ile , insan psikolojisi , aşk hikayesi ile kaleme aldığı özgün eseridir.

KONUSU: Ahmet ve Gülbahar tanışıp aşık olurlar. Gülbahar’ın babası Mahmut Han kızını vermek istemez ama halkın baskısının sonucu , tepkilerinden korkar . Ahmet eğer Ağrı Dağı’nın tepesinde ateş yakarsa kızını vereceğini söyler. Ahmet ateşi yakar fakat Gülbahar ile konuşması sonucu gururu incinir ve Gülbahar’a kavuşamaz.

ŞAHIS KADROSU:

Ahmet  : Romanın kahramanı. Mahmut Han’ın atını vermediği için zindana atılır ve hayatının aşkı ile tanışıp aşık olur. Aşkı için yaptıkları ve gurur sonucu yaşananları efsanesi gerçekleşir.

Gülbahar : Mahmut Han’ın kızıdır. Ahmet’in aşkıdır.

Mahmut Han : Gülbahar’ın babasıdır. Ahmet’e zindana attırır ve Ahmet’e halkın baskısı sonucu kızını vermek durumunda kalır.

Sofi : Zindana atılır. Kaval çalışını beğenen Gülbahar onu sürekli ziyaret eder ve Ahmet ile de o vesile ile tanışırlar.

Memo : Zindandakilerden sorumlu Mahmut Han’ın adamıdır. Gülbahar’a aşıktır. Gülbahar için yaptığı fedakarlık sonucu intihar eder.

Ahmet bir gün evinin önünde bembeyaz bir at bulur ve sahiplenir. Atın sahibi Mahmut Han, atının Ahmet’de olduğunu öğrenir. Ahmet’den atını ister fakat Ahmet Hak’tan armağan olduğunu ve kendisinin olduğunu savunur ve atı vermez.  Sinirlenen Mahmut Han Ahmet’i bulması için adamları ile yola çıkar fakat gittiklerinde Sofi’den başka kimseyi bulamazlar. Sinirli olan Mahmut Han onu alıp zindana attırır. Sofi kaval çalar ve güzel çalışını Gülbahar’da dinlemek için zindana sürekli gidip onu ziyaret eder.

Mahmut Han , Ahmet’i bulması için birini görevlendirir. Sonunda bulunan Ahmet, Mahmut Han’ın huzuruna davet edilir. Mahmut Han atını yeniden ister ve Ahmet hakkı olduğunu söyleyip atı vermek istemez. Ahmet de bu kararı sonucu zindana atılır. Halk Ahmet’i haklı bulmaktadır ve arkasındadır. Zindanda Gülbahar ile karşılaşırlar ve aşık olurlar. Mahmut Han bunu duyunca deliye döner. Gülbahar , Ahmet’i serbest bırakması için Memo’ya rica eder. Memo bir saç teli karşılığında onu serbest bırakacağını söyler. Saç telini verir. Ahmet serbest kalır . Halk Ahmet’in yanında olduğu için bu aşka karşı çıkan Han ; ” Ağrı Dağı’nda ateş yakarsan kızımı veririm ” der. Bu arada Mahmut Han Memo’nun yaptığını öğrenir ve öldürtmek için adamlarını yollar yenileceğini anlayan Memo kayalardan atlayarak intihar eder.

Mahmut Han halkın baskına dayanamayıp Ahmet’i affettiğini açıklar. Gülbahar’ı alan Ahmet , Küp Gölü yakınlarında bir mağarada ateş yakarlar . Ahmet , Gülbahar’a Memo’ya ne verdiğini sorar, bir şey vermediğini söyleyen Gülbahar ısrar sonucu saç telini söyler. Ahmet gururuna yediremez ve kendini Küp Gölü’nün sularına bırakır. Gülbahar’a kavuşamadan veda eder.

Related Articles

HEPSİNDEN ACI

Gönüllü Kitabı Özeti

admin

Necip Fazıl Kısakürek – Doğru Yolun Sapık Kolları ekitap indir

admin