Kitap Özetleri

Böğürtlen Kışı Roman Özeti – Sarah Jio

Böğürtlen Kışı, 1978 doğumlu Sarah Jio’nun ülkemizdeki en sevilen ve en bilindik romanıdır. ABD’li yazarın romanı New York Times çok satanlar listesine girmiş ve 25’ten fazla dile çevrilmiştir.
Türü: Roman
Önemi: Böğürtlen Kışı adlı romanda aşk, umut, umutsuzluk ve bütün bunlar derinlemesine anlatılmaktadır.  Farklı zaman dilimlerindeki olaylar başarılı bir üslupla okuyucuya sunulmaktadır.
Böğürtlen Kışı Konusu: Romanda anlatılan olaylarda 2013 yılından 1933 yılına gidiş-gelişler yapılmaktadır. Seattle şehrine mayıs ayında olağan dışı bir kar yağmıştır ve 2013 yılında gazetece Claire olayı haber yapmak için 80 yıl önceki olayı mercek altına alır. Beklenmedik olaylarla karşılaşır.
Şahıs Kadrosu:
Daniel: 80 yıl önce evinde uyurken kaybolan çocuktur. Bir daha bulunamaz. Vera ve Charles’in çocuklarıdır.

Caroline: Vera’nın ev arkadaşı olan kişidir.
Ethan: Claire’nin kocası, Frank Kensingtong’un oğludur. Warrey’in de torunu.
Böğürtlen Kışı Roman Özeti
Claire Aldridge Ethan ile evlidir ve Ethan, Kensington’un oğludur. Gazeteye sahip olan Kensington’un gazetesinde Claire bir muhabirdir. Clarie talihsiz bir kaza sebebiyle oğlunu kaybeder. Claire’in kayınpederi o gün içerisinde yağan karla alakalı bir haber yapmasını ister. Fakat istediği benzer kar yağışının 80 yıl önce de olmuş olduğu ve iki olay arasında bağlantıyı konu alan bir haber ortaya çıkarması istenir.
Claire makaleyi kaleme almaya başladığında fırtınanın adının böğürtlen kışı olduğunu fark eder. Bu konuda arkadaşı Abby’den yardım talep ister ve 1933 yılındaki dosyaları karıştırırken ilgnç bir başlığa saplanıp kalır.

Başlıkta 2 Mayıs 1933 tarihinde üç yaşındaki Daniel Ray’in evinden kauybolduğu yazar. Çocuk acısını yakından tanıyan Claire o andan sonra fırtına ile birlikte Daniel’İn kaybolmasını aydınlatmak üzerine yoğunlaşır. Bu noktada kitapta olaylar 1933 yılına gider ve Daniel’in annesi Vera anlatılır. Vera çalışmak zorunda olup o gün çocuğunu uyutarak işe gider. Fakat döndüğünde Daniel’i yatağında bulamaz.
Claire olayı aydınlatmak için emniyet kayıtlarına bakar. Dosyayı bulur. Ev adresini öğrenir. Fakat bu adres, arkadaşı Dominic’in kafesidir. Olayları ardı ardına takip eden Claire cinayetler, intiharlar ve daha bir sürü olaylar zincirini takip eder. Makale hazırlanır. Ancak Warrey makalenin yayınlanmasını istemez. Sebebi çok manidardır.

Related Articles

Türklerin Altın Çağı

admin

Agatha Christie – Beş Küçük Domuz ekitap indir

admin

Nasreddin Hoca’nın Benzer Fıkraları, Esprileri

admin