Çocuk Kitapları

Balonla Beş hafta

Kitabımızın baş karakteri olan Bay Ferguson maceraperest ve kırk yaşlarında bir bilim adamıdır. İngiltere’ye gitmek isteyen bu adamın aklına bir gün balon ile seyahat fikri gelmiştir. Bunun üzerine hemen çalışmalara başlamış bir balon yapmıştır. Balonla geçireceği seyahati sırasında ona Kenedi isimli bir ahbabı ve Co isimli uşakları da refakat etmiştir. Yolculuklarının ilk günlerinde bir kasabanın üzerinden geçerken insanlar balona ok atmışlar.

Bu da onların başına gelen ilk aksilik olmuş, indikleri yerde bir aslan saldırısı ile karşı karşıya kalmışlar. Ancak sonrasında Co aslanı vurmuş. Bir file ipin takılması ile hızlı bir şekilde yol kat eden ekip, fil2in dar ormanlık alana gireceğini anlayınca Co fili de vurmuş. Sonrasında şans eseri bir Fransız rahibin yerlilerin eline düştüğünü görürler ve onu kurtarırlar. Ancak rahip çok fazla yaşamadan hayata gözlerini yumar.

Yolculuklarına devam eden çift altın madeni bulurlar ve altın alırlar. Ancak daha sonrasında ağırlık tehlikesi yüzünden altınları yere atmak zorunda kalırlar. En sonunda başladıkları noktaya tekrar geri ulaştıklarında ise herkesin gözlerinde büyük bir merak vardır. Onlara “balonla yolculuk nasıldı?” Sorusunu sorduklarında ise verdikleri cevap “tek kelimeyle mükemmel” olmuştur.

Related Articles

Ayaşlı ile Kiracıları – Memduh Şevket Esendal

admin

Korkusuz Kaptanlar Rudyard Kipling

admin

Ölümsüz Aile Kitap Özeti (Natalie Babbit)

admin