Çocuk Kitapları

Ayaşlı ile Kiracıları – Memduh Şevket Esendal

Cumhuriyetin ilk kurulduğu zamanlarımızı konu alan kitabımız bu alanda bulabileceğimiz en önemli romanlardan birisidir. Cumhuriyet kurulmuş ve Ankara’da da her yerde olduğu gibi sosyal hayat üzerinde bazı köklü değişiklikler meydana gelmiştir. İnsanların bu düzene ayak uydurmaya çalışması ise bu romanın konusu olmuştur.

Roman bir çok kişi açısından Cumhuriyetin getirdikleri ve sosyo kültürel hayatın değişikliklerinin tam anlamıyla anlaşılabilmesi için karakterleri çok fazla tutmuştur. Kitabımızın baş karakterlerinden birisi olan Ayaşlı İbrahim efendi 9 odalı bir evin sahibidir. Bu ev eski düzen evlerden de değil üstelik bir apartmandır. Bu evin içerisinde erkek kadın bir çok farklı insan kalmaktadır.

Böylece romanımız da tüm herkesin üzerinde ki etkileri bize tam anlamıyla aktarabilmeyi hedeflemiştir. Cumhuriyet dönemine ilk geçişte sosyo-kültürel yaşamın nasıl etkilendiğini görmek isteyenler için kesinlikle soluksuz okunası ve bu alanda çok az benzeri bulunan akışkan ve bir o kadar da okuması zevkli olan bir hikaye.

Related Articles

Jeff Kinney – Saftirik Greg’in günlüğü

admin

Annelik Her Zaman Toz Pembe Değildir

admin

Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu)

admin