Kitap Özetleri Roman özetleri

Suç Ve Ceza (Dostoyevski) Roman Özeti

SUÇ VE CEZA ROMAN ÖZETİ

özet:

Üniversiteli bir genç olan Raskalnikof, bir ruh hastasıdır. Kendisi gibi akıllı bir gencin, parası da olursa sosyetede epey işler başaracağına inanmakta, parayı ne pahasına olursa olsun elde etmeyi aklına koymuş bulunmaktadır.
Raskalnikof, rehin karşılığı para verdiğini bildiği ve çok zengin sandığı bir tefeci kadını öldürmekle işe başlar. Epey para da kaldırır, ama bir türlü harcayamaz. Korku ve tiksinti içinde, toplumdan büsbütün uzaklaşır.
Raskalnikof işlediği suçun topluma bir zararı olmadığını düşünür, ancak içini yine de azap ve pişmanlık burgu burgu oymaktadır. Polislerle arkadaşlık eder, onlardan, olayın neredeyse tamamen kapandığını öğrenir. Öğrenir ama, ferahlayacağı yerde daha büyük bir vicdan azabına tutulur ve suçunu itiraf eder. Göreceği ceza iledir ki çektiği acılar sona erecek ve ruhu huzura kavuşacaktır.

Dostoyevski
Suç ve Ceza Rus edebiyatının en önemli realist romanlarından biridir. Dostoyevski, olayların insan ruhu üzerindeki etkilerini çözümlemede çok başarılı bir yazardır. Dostoyevski bu romanında vicdan azabına yenik düşen bir insanın psikolojisini ortaya koyar.

Benzer içerikler

Melih Cevdet Anday Dört Oyun Özeti

admin

YILANLARIN ÖCÜ KİTAP

kitap ozeti

Kızılcık Dalları Kitabı Özeti

admin

Amigo Kimdir Ünlü Amigolar Kimlerdir

admin

Aşkın Gözyaşları 4 – Hamuş

admin

Osmancık Kitap Özeti (Tarık Buğraa)

admin

Yorum Yap