Kitap Özetleri Roman özetleri

Anna Karenina (Tolstoy) Roman Özeti

ANNA KARENİNA ROMAN ÖZETİ

Özet;
Anna Karenina, Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir hanımdır. Kibarlığı ve saygıdeğer kişiliği ile çevresinde hayranlık uyandırmaktadır. Kocası, yüksek bir devlet memurudur. Anna Ka-renina’nın tek düze bir evlilik yaşamı vardır; tüm mutluluğu evinde ve oldukca sevilmiş olduğu çocuğunda bulmaktadır.
Bigün, Anna Karenina’ya, ağabeyi ile yengesinin aralarının açıldığı haberi gelir. Anna onları barıştırmak için Moskova’ya gider. Orada Vronski isminde yakışıklı, genç bir kontla tanışır. Kontun, Anna’nın akrabası olan bir genç kızla seviştiği haberi ortalıkta dolaşmaktadır. Aslına bakarsak Kont Vronski, ilk görüşte Anna’ya fanatik olmuş ve genç hanıma kur halletmeye adım atmıştır. Önceleri ilgisiz davranmaya çalışan Anna, bir süre sonrasında dayanamaz, Vronski’nin aşkına karşılık verir. Bu durum birçok dedikoduya niçin olur. Genç hanım bu tarz şeyleri umursamaz. Hatta durumu, kocasına bile anlatır. Ağırbaşlı, dedikodudan korkan bir adam olan kocası, karısının itirafları karşısında sarsılır, fakat belli etmez. Çevreye karşı itibarlarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder. Kocası, Anna’ya, çocuğunun geleceğini düşünerek bu ilişkiye son vermesini ister. Fakat Anna, Vronski’yle beraber İtalya’ya kaçar.
Anna ile Vronski İtalya’da gözlerden ırak yaşarlar. Dönüşlerinde asla kimse onlarla arkadaşlık yapmak istemez; dışlanırlar. Bu durum Anna’nın sinirlerini iyice bozar. Sevgilisiyle aralarında huzursuzluk adım atar. Vronski de kayıtsız, içe dönük bir şahıs olmuştur. Anna, Vronski’nin artık kendisini sevmediğini düşünmeye adım atar. İyice bunalıma girer. Yaptıklarından büyük pişmanlık duyar ve sonunda intihar eder.
Anna’nın ölümünden sonrasında Vronski de tinsel bir çöküntü içine girer. Çareyi orduya yazılmakta bulur.

Tolstoy
Rus edebiyatının tanınmış romanlarından olan Anna Karenina, gerçekçi bir eserdir. Tolstoy, bu eserinde kişileri tek tek ruhsal açıdan incelemiş, romanına ruhsal boyut kazandırmıştır. Anna Karenina’da dürüst bir ev liliğin getirmiş olduğu mutlulukla evlilikteki yasak aşkın yol açmış olduğu yıkım anlatılır. Bu romandan 19. yüzyıl Rus aile yapısı hakkında bilgiler edinilebilir.

Benzer içerikler

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

admin

Kumpanya Kitabı Özeti

admin

Açlık Grevi Nedir, Neden Yapılıyor

admin

Bay ve Bayan Kıl Kitap Özeti

kitap ozeti

Evli Bir Kadının Günlüğünden Kitabı Özeti

admin

Amcanın Rüyası

kitap ozeti

Yorum Yap