Roman özetleri

Kan ve Onur kitap özeti – Sveva Casati Modignani

Sveva Casati Modignani’nin yazdığı "Kan ve Onur" romanının kitap özeti

KİTABIN KONUSU: New York’un en ünlü avukatlarından ve şehrin belediye başkanlığına adayken ansızın kaybolan ve yıllar sonra Sicilya’da bir manastırda rahibe olarak ortaya çıkan bir kadının sürükleyici öyküsü.

 

KİTABIN ÖZETİ:
New York Times’ın atılgan muhabiri Mark Fawcett, Palermo’nun Giornale Sicilya gazetesinin istihbarat şefi Gianna Ricci’den aldığı haberle olaya başlar.
New York’un en ünlü avukatıyken ve şehrin belediye başkanlığına talipken ansızın ortadan kaybolan ve şu anda Sicilya’da bir manastırda rahibelik yaptığı öğrenilen bu kadınla konuşmayı başarır ve olayı onun ağzından dinler.

Nancy’nin evinden ayrılışı, dışarda okuması ve avukat olmasının en büyük nedeni babasını kendi gözü önünde öldürülmesidir.
Nancy, babasını öldüren adamın simasını sadece arabanın içinden görmüştür. Nancy’nin en büyük amacı babasını öldüren adamı bulup onu öldürmektir.  Bunu artık bir nevi kan meselesi yapmıştır.

Nancy’nin babası calogero, şehrin en tanınmış otelinde kapı görevlisidir.  Otel sahibinin arabasını kapısını açarken otelin sahibini öldürmesini engelleyerek kendi hayatını feda eder.  Bu olaydan ötürü otelin sahibi yani mafya babası, nancy’i yanına almak ve onu okutmak ister ve aileside buna karşı çıkmaz.
Nancy hukuk fakültesine girer. Oradayken sean adında bir kiralık katili sever.  Kiralık katil onun babasının katili olduğunu öğrenir ama nancy bunu bilmez, onu deliler gibi sever sean’de onu deliler gibi sever ve hiçbir şey söylemez.

Sean bir kaç nedenden dolayı ortadan kaybolur.  Nancy onu unutamaz ama yaşamaya devam eder. 2 yıl sonra nancy hukuk fakültesini bitirir ve orada karşılaştığı Taylor adındaki biriyle evlenir. Yıllar sonra Sean gelir.  Nancy onu tekrar sevmeye başlar. Ama gerçekler ortaya çıkar. Nancy’i babasını katilinin Sean olduğunu öğrendiğinde çok acı çeker ama bunu bir kan meselesi yaptığı için Sean’i öldürür. Mafya bu olayı kapatır ve nancy hapse girmez.  Ama bu olayı kaldıramaz ve Sicilya’da bir manastıra gizlice çekilir ve rahibelik yapar.

 

KİTABIN ANA FİKRİ: İntikam aşka galip gelmiştir. İntikam duygusundan dolayı herşey yapılabilir olduğu gösterilmiştir.

 

KİTABIN ŞAHISLARINI DEĞERLENDİRİLMESİ:


NANCY: Kahraman.  Uzun boylu, zarif ve zayıf bir fiziğe sahip, gür siyah saçları vardır.
SEAN: Mavi gözü, çok yakışıklı kiralık katil olmasına karşın aşka yenilmiş biri.
TAYLOR: Anlayışlı biri

Related Articles

Akşam Güneşi Özet (Ayrıntılı)

admin

Robin Hood Howard Pyle DETAYLI KİTAP ÖZETİ

Kıpti Sırrı Kitap Özeti