Roman özetleri

Bir Bilgenin Mesajı Kitap Özeti

Bir Bilgenin Mesajı kitabı bize sağlık, canlılık ve zenginliğe ulaşmak için içimizdeki gücü nasıl kullanabileceğimizi göstermektedir. Bu, gerçek bir yaşam bilgesiyle karşılaşmasından sonra mucizevi bir değişim yaşayan bir adamın öyküsüdür. O, arzuladığı herhangi bir şeyi elde edebilmek için kendi gücünü geliştirmesini sağlayan gizli öğretiyi öğrenmiş ve bizimle paylaşmıştır. “Arzuladığınız şeylere sınır olmaksızın sahip olmak, haklı mirasınız ve doğuştan kazanmış olduğunuz bir haktır” Bu ilkeleri akıllıca kullanırsanız, yapabileceklerinizi sınırlayan hiçbir şey olmayacaktır.
İlerledikçe kendinize olan güveniniz artar ve kendi gücünüzün yükseldiğini görürsünüz. Daha büyük şeyleri, kolayca ve daha hızlı olarak başarırsınız. İçinizdeki gelişim arttıkça, başarılarınızda artacaktır.
Bir bilgenin mesajı arzularınızı ve en derin rüyalarınızı nasıl gerçekleştirebileceğimizi göstermektedir.Kitap, yalnızca teorik bilgiler değil, yaşantımızın mutlak efendisi olmak için gerekli uygulamaları da sunmaktadır.

İÇİNDEKİLER
Yayıncının Ön sözü
Okuyucuya
KISIM BİR Arayış
KISIM İKİ Mesaj

YAYINCININ ÖN SÖZÜ
Bir Bilgeni Mesajı gibi bir kitap bulmak benim yaşantımın ve işimin en büyük keşiflerinden biri olmuştur.
Pek çok büyük keşif gibi, o bilinmeyen bir kaynaktan gelmiştir. Bir kamyon sürücüsü çok sayıda kitabı dağıtırken onlar arasında ilgimi çeken kitaplar olabilir diye düşünmüştüm. Kitapların birisi yıllar önce yazılmış ve artık baskısı olmayan bir kitaptı: Bir Bilgenin Mesajı. Adam bana yalnızca küçük ve yıpranmış olan tek kopyayı verdi.
Biz kitabın çıkış noktası hakkında çok az şey bulabildik. Kitap ilk olarak 1929 yılında Califomia Press adlı bir firma tarafından yayınlanmışü. Bu firma artık yoktu. Yazarı hakkında hiçbir bilgi edinemedik. Bilebildiğimiz tek şey onun böylesine basil, faydalı ve etkili bir kitap yazacak kadar sıradışı biri olmasıydı.
Bu, derinlemesine üzerinde çalışılması gereken bir kitaptır. Yazar okuyucuya “İşin ya da İsteklerin hakkında oturup düşünmelisin. Bu şekilde çok fazla faydalı fikirlere kavuşabilirsin,” mesajı vermektedir.
Ben bu kitabı derinlemesine çalıştım ve bunu yapmaya devam ediyorum. O, dönüşüm için güçlü bir araçtır.
—Marc Ailen New World Ubrary

OKUYUCUYA
ilerideki sayfalar bir araya getirilmiş bir dizi notun sonucudur. Onlar bir öykü biçiminde ve bir uygulama pratiğine göre toplanmıştır. O, hiçbir inanç ya da dogma içermez, bunun yerine açık, anlaşılabilir, basit bir şekilde, adım adım pratik ve işe yarar bir yol izlemektedir. Bu Evrensel Yasa üzerine temellennıiş olan bir yoldur.
Bu sayfalarda yetkin bir güç taşıyan açıklanamayan “bir şey” vardır. Bu, okuyucuyu dinamik bir şekilde saracak bir şeydir. Bu kitap, hızlı ve yüzeysel bir şekilde okunmamalıdır. O, değeri ölçülemez bir içerik taşımakladır. Onu bir ya da iki kez okuduktan sonra yavaş, derin ve düşünceli bir çalışma içine girmiş olacaksınız.
Kitabı mesaj başka birine değil, doğrudan doğruya size geliyormuş gibi okuyun. Her bir sözcüğün arkasında bir ruh olduğunu düşünün. Daha sonra onun öğretilerini kendi doğanıza ve anlayışınıza uygulayın. Kendi işiniz ve istekleriniz konusunda düşünmeniz gerektiğinde kitabı bir kenara bırakın ve onun üzerinde düşünün. Bu şekilde çok sayıda faydalı düşünceye sahip olacaksınız.
Bu konuya kuşkuyla yaklaşanlar olacağına eminim. Ben aşağıdaki öyküyü tüm olasılıklara karşı açık olan bir zihin ile okumanızı istiyorum. Ancak bu şekilde onun size uygun yönlerini anlayabilirsiniz.

* 1 *
Ben kendi kaderimin efendisiyim ve hayatımı düşlediğim gibi gerçekleştirebilirim.
Öğleden sonra cuma günüydü ve bir öğle yemeğinden dönmüştüm. Çalışanlar paydos etmişti ve ofiste tek başıma kalmıştım, işler, bu zamanlarda düşüş gösteriyordu ve ben kaygı içerisindeydim. Aynı zamanda, sınırlı olan nakit paramın büyük kısmını riskli bir işe yatırmıştım ve kaybetmiştim. Neticede, hiçbir şey iyi görünmüyordu; aslında iş hayatımdaki en ciddi problemlerle karşı karşıyaydım.
Derin düşünceler içerisinde oturuyor ve problemlerimi çözmeye çalışıyorken, telefon çaldı. Eski bir dostun tanıdık sesini duydum ve şaşırdım. Bir aydan daha az bir süre önce, doktorunun tavsiyesi üzerine Avrupa’ya gitmişti. Doktor ona sağlığına iyi geleceği ümidiyle bir okyanus turuna çıkmasını Önermişti. O, içinde bulunduğu koşullar yüzünden derin kaygılar içerisindeydi ve ilginçtir W bu durum benim yakın zamanda yaşadıklanma benziyordu. O kadar sarsılmıştı ki ciddi bir çöküntü yaşamıştı
Birbirimizden ayrılırken onun hakkında edindiğim en son izlenimler, dikkate değer biçimde üzücüydü. O perişan, bitkin ve mahvolmuştu, onu tekrar görebilir miyim diye kaygılanıyordum; fakat geri dönmüştü ve onda büyük değişimler vardı. Çarpıcı bir enerjiyle konuşuyordu ve ona bunun bir mucize olması gerektiğini söyledim. Ona doğru tahmin ettiğimi söyledi.
“Şaşırdığını biliyorum. Kısa sürede geri dondum; büyük ihtimalle beni tekrar göreceğini bile tahmin etmiyordun! Fakat geri döndüm ve dünyanın en şanslı adamıyım ben. Varlığını daha önce hiç bilmediğim bazı şeyler öğrendim. Artık benim için hiçbir şey imkansız değil. Her şeyi yapabilecek güçteyim. Ben kendi kaderimin efendisiyim ve hayatımı düşlediğim gibi gerçekleştirebilirini. Benim bir deli olduğumu düşünme hemen, öykümü duyana kadar bekle.”
Güldüm, fakat bu şaşkınlığın ve merakın gülüşüydü. Yeni bir din keşfedip keşfetmediğini sordum.
“Hayır, bu herhangi bir dinle bağlantılı değil. Fakat bir adamla tanıştım ki bu adanı gerçek bir bilge, yeteneklerini bir şeyler yapabilmek için geliştiren olağanüstü birisi. O bana paha biçilmez bir sır öğretti,” dedi.
“Paramı ve sağlığımı kaybettiğimi biliyorsun. Sağlığımı tekrar kazandım ve zaman kaybetmeden yeni bir zenginliğe salüp olacağım.” Öyküsünü duymak için sabıısızlamyordum ve o akşam kulübümüzde bir görüşme ayarladık.
Bu gece kulübe gel, sana herkesin başına gelebilecek
birtakım sıra dışı şeyler açıklayacağın, dedi.
Bana anlatılanları düşünerek, rüyadaymışım gibi öylece birkaç dakika oturdum. Aniden bu küçük ofisin bana dar geldiğini hissettim. Dışan çıkmak ve açık havada dolaşmak zorundaydım. Yoğun bir heyecan içerisindeydim. Onun öyküsünde bana hitap edecek olağanüstü şeyler olduğunu hissettim ve öyküyü duymayı beklemek çok zor geldi. Günün geri kalanını merak içinde sokakları gezerek geçirdim ve sonunda kulübe gitme saati geldiğinde büyük ölçüde rahatlamıştım.
Kulübe girdiğimde bana arkadaşımın bir aksilik yüzünden gelemeyeceğini ve bir sonraki akşama kadar buluşmamızın olanaksız olduğunu bildirmek için aradığını söylediler. Oradan ayrıldıktan sonra onu görmüş olan üç arkadaşıma gittim. Her biri onda var olan değişiklikler karşısında heyecanlanmıştı. Pek bir şey söylemeden orayı terk ettim; hayal kırıklığına uğramıştım. Gecenin içinde yürüdüm ve eve gittim.
Gecenin çoğunu huzursuzluk, şaşkınlık ve uykum alt üst olmuş bir şekilde geçirdim. Bütün her şey belki de zayıf bir ruh halindeyken zihnimde canlanmıştı. Nasıl da böyle bir masalla uğraşacak kadar aptallaştım.
Fakat her nasüsa bu masal üzerimdeki etkisini devam ettiriyordu ve ertesi gün bu mesele hakkında daha fazla bilgi edineceğim düşüncesiyle kendimi teselli ettim.

2
Olağanüstü şeyler çoğumuzun basına sıklıkla gelir;
fakat biz bunlara aldırmayız, bunları anlamaktan
yoksunmam ve onların sadece tesadüfen olduklarını düşünürüz.

Arkadaşım ertesi günün akşamında yeni ve pahalı bir arabayla kulübe geldi. Yakınlarda lüks bir restorana doğru yol aldık. Orada özel bir odada, başkasının varlığından etkilenmeyecek bir şekilde konuşma fırsatım yakalamıştık.
Onda kesin olarak mucizevi değişiklikler vardı. Canlılık ve sağlık ışıltılanyla doluydu. Hayranlık ve güven uyandıran bir şekilde sakin ve dengeliydi. Bunun yanında, arkadaşlığı müthiş iyi hissettiriyordu; aynı zamanda onda anlayamadığım ve tanımlayamadığım bir gücün varlığım sezinledim. Hissettiğim duyguları gizlemek zordu. Onun, şiddetli bir şekilde ihtiyacını olan bazı şeylere sahip olduğuna ikna olmuştum ve beni onu almaktan alıkoyacak bir şeylerin olması gibi garip bir korkuyu içimde taşıyordum.
Başta ikimiz de bir an için sessizdik, sonra gittiği günden bu yana daha farklı görünüp görünmediğini sordu. Kabul etmeliyim ki o bana hem açık hem de gizemli geliyordu. Öyküsünü anlatmaya başladı.
“Burayı bıraktığımda hayatımı alt üst etmiştim ve ciddi şekilde hayatıma son vermeyi düşünüyordum; fakat ölümden çok korkuyordum Aynı şekilde yaşamaktan da çok korkuyordum ve sonuç olarak huzur i) ulamı yordum. Tok avuntum durmadan bir yerlere gitmekti. ‘Umutsuz vaka’ diye adlandırabilecek şey buydu sanırım.
Londra”cta bir tiyatroda, bilge diye nitelendi re bileceği m biriyle tanıştım. Onun arkadaşım olması benim için bir ayrıcalıktı, bundan dolayı da çok mutluydum.
Londra’daki o akşama dönüp baktığımda, beni rahatlatacak, yönlendirecek bir şeyleri yani arkadaşımı bulma konusundaki umutsuzluğumu şimdi fark edebiliyordum. Tiyatroda arka kısımdan bir koltuk satın almıştım; fakat tuhaf bir şekilde bana ön iosımdan bir yerin verildiğini keşfettim. Olağanüstü şeyler çoğumuzun başına sıklıkla gelmektedir; fakat biz bunları anlamaktan yoksunundur ve onların sadece tesadüfen olduklarını düşünürüz. Ancak ben şu an farklı düşünüyorum.
Kolay birisi olmadığımın farkına vardığını görüyordum ve onun olağanüstü bir enerji yayması, onu sıradlşı bir insan yapıyordu, içgüdüsel bir hızla ona kalbimi açmayı gerekli gör

Bir önceki yazımız olan Sil Baştan Kitap Özeti başlıklı makalemizde Ken Grimwood kitapları, Ken Grimwood romanları ve Ken Grimwood Sil Baştan kısa özeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Read more http://www.kitapozeti.org/bir-bilgenin-mesaji-kitap-ozeti-2.html

Related Articles

Tüm Yönleriyle Fetih ve Fatih Kitap Özeti

Eşber Oyunu Özeti

admin

Mezarından Kalkan Şehit kitap özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar