HikayeÖykü

Ben Bir Ağacım

Ben Bir Ağacım Ben Bir Ağacım

Türk edebiyat dünyasında hem en çok sevilen yada daha doğrusu beğenilen hem de en çok nefret edilen yada beğenilmeyen yazar denince akla ilk isim olarak Orhan Pamuk geliyor.

Ben Bir Ağacım Orhan Pamuk Kitap Özeti

Nobel ödüllü ünlü yazar mükemmel bir yazar olmanın yanında yaptığı çıkışlar ile birçok okurun nefretini kazanmayı başardı. Fakat bu onun mükemmel bir yazar olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve Ben Bir Ağacım kitabı ile bir anlamda yazarlık yeteneğinin özetini okurlarına sunuyor.

Ben Bir Ağacım kitabında Orhan Pamuk geçmiş yazılarından en güzellerini seçmiş ve gerektiğinde bazı değişiklikler yada düzeltmeler ile yeniden derlemiş. Böylece Orhan Pamuk yeni okurlara erişmeyi yada eski eserlerini için yeniden okunma merakı oluşturmayı amaçlamış.

Arka Kapak

Mevlutun Ortaokul YıllarıHerkes için Orhan Pamuk

“Bu kitapta, şimdiye kadar yazdığım sayfalardan, en kolay anlaşılabilir ve en güçlü olanları seçmeye çalıştım.”

Çocukluk ve okul hikâyeleri ve tarihten sayfalar
Orhan Pamuk, diğer kitaplarından bu parçaları kitaba alırken metinlere dokundu, eski yazılarını değiştirdi, cümleler, paragraflar ekledi, başlıklar koydu. Pamukun kırk yıllık yazarlık hayatının en güzel sayfalarından yapılan bu seçme hem onun yeni ve genç okurlarının, hem de yazarın eski takipçilerinin ilgisini çekecek.

“Kitabın kalbinde, hakkında hayaller kurmaktan hoşlandığım iki konu var: Tarihin esrarlı yüzü ve çocukluk ve öğrencilik yıllarının hatıraları. Romanlarımda ve düzyazılarımda bu iki kaynağa hep geri döndüm. Her seferinde de iki konunun kafamda iç içe geçtiğini hissettim. Yani: Tarihin çocuksu yanı ile çocukluğun tarihsel yanı.”

Hiç yayımlanmamış bir hikâye
Ben Bir Ağacımda Pamuk, Osmanlı zamanının bir celladını, bir padişahın kıskançlığını anlatıyor, bir ağacı, bir resmi konuşturuyor ve kendi çocukluk, gençlik ve okul hatıralarını hikâye ediyor. Pamukun yeni romanı Kafamda Bir Tuhaflıkın kahramanı Mevlut Karataşın ortaokul yıllarının hikâyesiyle…

Doğan Kardeş-Seçme Parçalar

Kitaptan bir bölüm…

Ben Bir Ağacım Konusuna Ait Etiketler

ben bir ağacım kitap özetiben bir ağacım orhan pamuk

Related Articles

Gazoz Ağacı

admin

Dağa Çıkan Kurt

Hayvan Çiftliği