Kitap Özetleri

Aynı Yıldızın Altında Roman Özeti – John Green

John Green’in Türkçeye çevrilen ilk kitabı olan Aynı Yıldızın Altında, 16 yaşındaki kanser hastası Hazel ile tümör hastası Augustus arasındaki duygusal bağı konu edinir. Kitap, 2012 yılının en çok satanı olmuştur.
Türü: Roman
Önemi: Kitapta kanser hastası iki gencin neler yaşadıklarını, kalan ömürlerinde ne gibi duygular hissettiklerini ve hayata tutunma çabalarını 16 yaşındaki iki çocuk üzerinden anlatıyor. İki genç arasındaki aşk okuyucularla buluşuyor. Tüm dünyada ilgiyle takip edilen romanlardan birisi oluyor.
Aynı Yıldızın Altında Konusu: Aşk, hastalık ve ölümün çaresizliğini içinde barındıran romanda 16 yaşındaki Hazel kanser hastasıdır ve aldığı ilaçla ömrü uzar. Görkemli Istırap adlı kitabı okuyup çok sever ve sevgilisi ile birlikte kitabın sonuna ulaşmak adına maceralar yaşarlar.
Şahıs Kadrosu:
Hazel Grace: 16 yaşında kanser hastası bir kızdır.

Augustus: Hazel’in aynı hastalığa sahip sevgilisidir.
Aynı Yıldızın Altında Roman Özeti
16 yaşındaki Hazel yeni geliştirilen ve nadir hastada faydası görülen bir ilaç sayesinde ömrünü biraz daha uzatmıştır. Genç kız destek grubuna katılır ve burada Augustus ile tanışır. Ona ilgi duymaya başlar. Augustus da ona karşı ilgisiz değildir ve daha ilk karşılaşmalarında onu evlerine film izlemeye davet eder.
İki genç birlikte V for Venfetta filmini izler. Hazel çocuğa çok beğendiği ve tekrar tekrar okuduğu bir kitabı tavsiye eder. Kitabı bitirene kadar da görüşmeyeceğini belirtir. Bunun üzerine Augustus bir an önce kitabı okur ve çok etkilenir. Fakat kitapta bir sorun vardır. Hazel bir türlü yazara ulaşamaz. Augustus kızı sevindirmek için bir şekilde yazara ulaşır ve kitabın yazarı onları Amsterdam’a davet eder. Ancak Hazel’in ailesinin bu seyahati karşılamaya imkanı yoktur ve o da tek dilek hakkını kullanır.
İki genç Amsterdam’a giderler fakat karşılarına hiç de bekledikleri gibi bir yazar çıkmaz. Yazar, Hazel’e kaba davranır. İkili Amsterdam’da romantik bir zaman geçirseler de istediklerini alamadan dönerler. Augustus’un hastalığı nüksetmiştir ve fazla zamanı kalmamıştır.

Hazel artık sevgilisini yalnız bırakmaz ve son zamanını birlikte geçirirler. Augustus Hazel için kitabın devamını yazmaya niyetlenir; fakat hastalığı engel olur. Yazara bir mektup yazar ve son dilediğini iletir. Bu mektup aslında Hazel’in beklediği cevapları da ihtiva eder.

Related Articles

Kitap Özeti Çıkartmanın Püf Noktaları

admin

Nasreddin Hoca Anma Serisi Pulları

admin

Nazım Kurşunlu Çığ Oyunu

admin