Kitap Özetleri

Aşkımız Eski Bir Roman Özeti – Ahmet Ümit

Günümüz polisiye edebiyatının en önemli temsilcilerinden Ahmet Ümit’in Eylül 2019’de yayımlanan romanı, yine bir Nevzat Başkomserin hikayesini anlatıyor. Kitapta üç farklı öykü ele alınıyor ve üç farklı maktul karşımıza çıkıyor.
Türü: Roman
Önemi: Başkomser Nevzat karmaşık cinayetleri çözmeye çalışırken aynı zamanda insan ruhunun derinliklerinde geziniyor. Cinayetleri çözmek için aklı, deneyimi ve bunlarla birlikte kendi yaralı yüreğinden güç alıyor. Bu yüzden de okuyucularda farklı bir dedektif imajı çiziyor.
Aşkımız Eski Bir Roman Konusu: Roman üç farklı öyküden oluşuyor ve üçünde de Başkomser Nevzat cinayeti çözmeye çalışıyor. Hepsi İstanbul’da geçse de Türkiye toplumunun farklı kesimlerinin gerçekleri gözler önüne seriliyor.
Şahıs Kadrosu:
Başkomser Nevzat: İstanbul cinayet büroda görevli, deneyimli başkomserdir.

Overlokççu Kız: İkinci öyküde öldürülen genç işçi kızdır.
Sergey Nikolayeviç Jerkovski: İstanbul’a gelen ve burada kaybolan, bütün istihbaret servislerinin peşinde olduğu bilim insanıdır.
Aşkımız Eski Bir Roman Özeti
Roman üç öyküden oluşuyor. Bunlardan ilki, kitaba da adını veren Aşkımız Eski Bir Roman. Bu öyküde başlangıç, bazı vakalarda katilin kim olduğunun hiçbir önemi olmadığı, kurbanı öldürenin kendi tutkusu olduğu belirtiliyor. Tutkularının esiri olanlar arzularını yaşama geçirmeye kilitlenmişlerdir ve tutkularını gerçekleştirirken yaşanacaklar bir trajedi halini alabilir. En keyifli oyunlar büyük bir sıkıntıya, zevkli anlar kanlı gerçeklere evirilebilir. Pera Palas’ta işlenen cinayette de bu olmuştur. Agatha Christie kılığında bir katil vardır ve Bamkomser Nevzat ve ekibi onun peşindedir.
İkinci öyküde hiç kimsenin önemsemediği overlokçu bir kızın cinayeti yer alır. Bu cinayet mühim sırlar ihtiva eder. Katil ve maktul apaçık ortada gibi olsa da hakikat çok derinlere gizlenmiştir. Overlokçu kızın öldürülmesinin ardında erkek kardeşi var gibi durur. Başkomser Nevzat da aynı sonuca varsa da olayın ardını bırakmaz ve bir gün gerçek katil ortaya çıkar.

Üçüncü öyküde ise Petersburg soğuğundan İstanbul sıcağına gelen bir Rus bilim insanının kayboluşu yer alır. İstihbarat servislerini birbirine düşüren olayda gizemli bir nokta vardır. Mutluluğu ararken kendini ölümün kıyısında bulan bir aşık ile karşılaşırız.

Related Articles

Gümüşhane İle İlgili Atasözleri

admin

Medarı Maişet Motoru Kitap Özeti

admin

How To Look Fresh While Going Camping This Autumn

admin