Çocuk Kitapları

Ay’a yolculuk – Jules Verne

Bu romanın en büyük özelliği içerisinde yer alan konunun ilk astronot hareketinden yaklaşık olarak 150 yıl kadar önce alınmasıdır. Bu da Jules Verne’nin edebi ve ilmi zekasını gözler önüne seren bir eserdir. Kitabımızın baş karakterlerinden birisi olan Bay Barbicane Amerika’nın çıktığı iç savaş sonrasında topçu alayında yapacak herhangi bir iş bulamayan işçileri ile birlikte aya kadar gidecek olan bir mermi modeli planlamaları ile başlar.
Bu fikri duyan bir Fransız da bu fikre bayılır ve hemen bu projenin içerisinde yer almak ister. Fransız’ın da göstermiş olduğu katılım ile birlikte proje kısa süre içerisinde büyük bir duyuma dönüşür ve neredeyse herkesin aya çıkacak bir mermi yapılacağından haberleri olur.
Mermi yani uzay mekiği hazırlandığında ise başkan Fransız ve içeriye deney amaçlı koyulmuş olan iki köpek ile birlikte ay’a olan yolculuk başlar. Yolculuk tahmin ettikleri gibi gider ancak dönüş safhası tam da bu şekilde gelişmez. Kendilerini denizin ortasında bulurlar, her şey normale döner ve sıkı bir dostluk başlar.

Related Articles

Bu Gelen Köroğlu’dur Kitap Özeti (Samed Behrengi)

admin

Gökyüzündeki Mor Bulutlar Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu)

admin

Kurnaz Tilki Goethe

admin