Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Zavallı Necdet Roman Özeti | Safvet Nezihi

Sevrveti Fünun Dönemi’ne ait olan eser Zavallı Necdet okuyanlar tarafından fazla benimsenmiş ; hatta roman karakterlerinin mezarları bile İstanbul’da aranmıştır. Sürükleyici ve akıcı bir dile sahip eserin baş karakteri çapkın Necdet’in aşk hikayeleri üzerine kurulmuştur.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Safvet Nezihi

ÖNEMİ :  Eser ; kurgusu , acılı aşk hikayesi, akıcı ve sürükleyici dili sayesinde Türk Edebiyatı’n da “popüler roman” anlayışının ilk ve önemli örneklerinden biridir. Her dönem okuyucusunu derinden etkilemiştir bu sebeple defalarca basımı yapılmıştır. Filmi bile çekilmiştir.

KONUSU : Romanın baş karakteri Necdet çapkın bir gençtir , ilk zamanlar gerçek olmayan aşk hikayeleri ve kadınların kendine olan hayranlığından övünse de sonra gerçek bir aşk ateşine düşer . Gerçek bir aşk acısı çeker , ikilemelerde kalır. Aşkından kaçar , aşkı tarafından takip edilir . Romanın sonunda bu aşktan nasıl kurtulduğunu hep birlikte özet kısmında inceleyelim.

ŞAHIS KADROSU:

Necdet : Romanın baş karakteridir. Çapkın Necdet Meliha’ya aşık olur fakat onunla yakın arkadaşı evlenir , Meliha’ya kavuşamaz. Meliha evli olmasına rağmen yine de aralarında ki bağ devam eder. Necdet daha sonra Müzehher ile nişanlanır.

Meliha : Necdet’e evli olmasına rağmen aşık olur. Kocası ile boşanıp Necdet ile evlenmek ister. Romanın sonlarına doğru Meliha Necdet’ten hamile kalır. Doğum yaparken ölür.

Müzehher : Kalp hastası bir kızdır. Necdet’e aşık olur ve Necdet ona acıdığı için nişanlanır . Meliha yüzünden ayrılırlar ve Müzehher ölür.

Binbaşı İbrahim Şemsi: Meliha’nın kocasıdır. Necdet’in Galatasaray’dan sınıf arkadaşıdır.

Çapkın bir delikanlı olan Necdet , Feneryolu’nda ki köşk komşu kızı Meliha’ya aşık olur. Meliha Necdet’in çapkın olduğunu duymuştur ve ona yüz vermez.  Necdet’in kız kardeşi, Meliha’nın ağabeyi ile evlenir. Aynı gün, Meliha’yı da Necdet’in arkadaşı Binbaşı İbrahim Şemsi ile evlendirirler.Necdet bu evlilik sonucu sinir krizleri yaşar , olayı atlatamaz. Meliha bunu fark edince Necdet’in kendini gerçekten sevdiğini anlar ve ona aşık olmaya başlar.İbrahim Şemsi bir kitapta sinir krizlerine keman sesinin iyi geldiğini okur ve arkadaşı Necdet’in iyileşmesi için karısı Meliha’dan sabahları ona keman çalmasını ister. Meliha sabahları Necdet’in yatak odasına gider ve keman çalar . Bir sabah Necdet’in uyuduğunu düşünürken onu öpüp aşkını itiraf eder. Bunu duyan Necdet arkadaşı ve aşkı arasında kalır ve bu olaydan uzaklaşmak için Midilli’ye gider.

Necdet’in Midilli’ye gidişi Meliha’nın aşkını daha çok ateşler ve Necdet’e aşkını iyice itiraf eder ve kocasından boşanmak istediğini söyler. Kocasından boşanıp Necdet ile evlenmek ister.Necdet,ise bu durum karşısında çok sevdiği arkadaşının karısını, boşandıktan sonra dahi alamayacağını bildirir. Bu saatten sonra Necdet kaçmaya , Meliha kovalamaya başlar. Necdet adada ki eniştesinin köşkünde misafir kaldığı sırada fırtınalı bir gece yarısı Meliha’nın hayali ile boğuşurken , Meliha kapıdan içeri girer. Necdet Meliha’nın kollarına yığılıp kalır. On iki gün baygın kalır.Baygın kaldığı bu günler boyunca bir şey olmuştur ;Necdet’in İzmir’de halası ölür, yalnız kalan akrabası Müzehher, İstanbul’a gelir. Müzehher , Necdet’e bakar ve içten içe günden güne ona aşık olur . Zaten kalp hastası olan Müzehher bu aşk için günden güne de solmaya başlar. Necdet durumu fark edince Müzehher’e acır ve nişanlanır.Necdet’ten gebe kalan Meliha’nın araya girmesiyle nişan bozulur. Müzehher ölür.

Meliha ; kocasına her şeyi söyleyeceğini, boşandıktan sonra evlenmelerinden başka çare kalmadığını bildirir. Necdet on gün düşünme payı ister.Onuncu olan son gün kendini zehirler ve ölür. Müzehher’in yanına gömülür.  Yirmi gün sonra da Meliha doğum yaparken ölür, Necdet’in yanına gömülür. Bu sayede Zavallı Necdet , Meliha’nın takibinden yine kaçamaz , kurtulamaz.

Related Articles

Nasreddin Hocanın Yaptığı İşler

admin

Mahşer Kitap Özeti

admin

Halk Oyunlarının Konularına Göre Dağılışı

admin