Roman özetleri

Yıllar Sonra kitap özeti

Kitabın Yazarı: İpek Ongun
Yayınevi: Artemis Yayınları
Kitap Türü: Öykü/Hikaye, Yerli Romanlar
Yayınlandığı Yıl: 2014
Sayfa Sayısı: 344
ISBN: 6051425405

Arka Kapak Bilgisi

Yıllar Sonra
Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisinin devamı olan bu on birinci kitapta, kahramanımız Serra’nın kızı Selin de tıpkı annesi gibi bir anı defteri tutmaya başlıyor. Okur, anne ve kızın ayrı ayrı tuttuğu iki defterden onların günlük hayatlarına ve yaşadıkları olaylara iki farklı bakış açısından tanık oluyor. Kitap, günümüz anneleri ve gençlerinin birbirini anlaması konusunda da rehber kitap niteliği taşıyor.Selin de annesi gibi yaşadığı her tecrübeyi defteriyle paylaşıyor, defter zamanla Selin’in en yakın arkadaşı hâline geliyor.

Serinin önceki kitaplarından alışkın olduğumuz gibi bu kitapta da yazar,hayata dair ve her dönem güncel olan çevrecilik, hayvanseverlik, ALS hastalığı,dostluk, güvenli internet kullanımı gibi…konulara değiniyor.

Hikâyeye Dair Kısa Notlar
-Kahramanımız Serra kırklı yaşlarını sürüyor, kızı Selin ise on üç yaşında.
-Hikâye Çeşme’de geçiyor. Yaz tatilinde kuzenleri ve arkadaşlarıyla eğlenen Selin aynı zamanda burada ilk iş deneyimini de yaşıyor.
-Selin ilk aşkı ve ilk hayal kırıklığını da bu tatilde tadıyor.
-Dostluk, müzik, sosyal duyarlılık, yardımseverlik gibi konular Selin’in bu macerasında öne çıkıyor.

Kitap Özeti

Yıllar Sonra İpek Ongun
Yıllar Sonra, Bir Genç Kızın Gizli Defteri – 11

İpek Ongun’un büyük beğeni toplayan gençlik serisi olan Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisi 11. kitap olan Yıllar Sonra ile kaldığı yerden devam ediyor.

İpek Ongun Bir Genç Kızın Gizli Defteri serisi ile genç okurların hayata olan bakışlarını değiştirmeyi başarmıştı ve şimdi Yıllar Sonra kitabı ile de birçok konuda onlara yol göstermeyi başarıyor.

Kitabın ana iki kahramanı olan anne Serra kırklı yaşlarda, kızı Selin ise on üç yaşında genç bir kızdır. İkisi de anı defteri tutmaya karar verir ve kitapta iki anı defterini birbirinden ayrı olarak okuyabiliyoruz. Böylece bir tarafta annenin bir tarafta da kızın birlikte yaşadıkları günlük olayları nasıl yorumladıklarını görebiliyoruz. Bu şekilde hem anne kızına karşı hem de kız annesine karşı bir empati oluşturabiliyor ve birbirlerini anlamaları kolaylaşıyor.

Kitapta Selin ilk aşkını ve dolayısı ile ilk hayal kırıklığını da yaşıyor. Bunun güzellikleri ve üstesinden nasıl gelinebileceği de kitapta hikaye olarak yazar tarafından anlatılıyor. Kitapta aynı zamanda gençlerin günümüz sorunlarını, internet bağımlılıklarını, hayvan sevgisini, sosyal sorumluluk duyarlılıklarını gibi birçok konulara da el atıyor ve gençleri bu konularda bilinçlendiriyor.

**********

YILLAR SONRA

Bir zamanların genç kızı Serra, kırklı yaşlarına bastığı yıllarda selin isimli kızı 13 yaşında bir genç kız oluyor. İstanbul’da yaşayan Selin ve ailesi yaz tatilinde iken teyzeleri ve anneannesi ile birlikte daha fazla zaman geçirmek amacıyla çeşmede ki yazlıklarında bir araya gelerek özlem gideriyorlar.

Ailecek çeşmeye varan selin; kuzenleri, anneannesi ve teyzeleri ile bütün bir yaz birlikte olmanın mutluluğunu yaşarlar. Bir gün Selin, öğle vakti mahalleyi keşif yapmak amacıyla kendini sokaklara atar ve işte olay burada başlar.

Etrafı ilgi ile seyreden ve mahalleyi keşfeden Selin, deniz kenarına kadar yol alır. Deniz kenarında hoş bir müzik gider kulağına. Biraz ilerleyince, tuğlalardan inşa edilmiş, çiçeklerle bezenmiş şirin bir kafeye rast gelir. Kafeye doğru yürür ve kapının kıyısından sessizce içeriyi izler. O anda “buyurun” diyen bir sesle irkilir. Başını kaldırdığında, lacivert gözlü, yakışıklı ve kendinden yaşça büyük bir kişiyi görür ve âşık olur. Oradan ayrılan selin, bu durumu kimseye söyleyemez ve uzun süredir annesi Serra’nın ısrar ettiği günlük yazmada bulur çareyi.

Bütün hislerini ve yaşadıklarını günlüğüne yazarak rahat bulur. Adını bilmediği bu kişiye gizli aşkım anlamında G.A. diyerek bahseder günlüğünde. Annesinin bu yaşında hala neden günlük yazdığına anlam veremeyen Selin, annesinin ne kadar haklı olduğunu bu saatten sonra daha iyi anlar.

Âşık olduğu bu kişiyle tanışmak için yardım edecek birine ihtiyacı vardır. Bu kişide Sude isimli kuzenidir. Ona her şeyi anlatarak, tanışması konusunda yardım ister.

Gezmek için farklı mekânlar arayan aile, selin ve Sude’nin ısrarları sonucunda yakışıklı gencin bulunduğu kefeye gezmeye giderler. Kafeye vardıklarında, sahibinin tanıdıkları olduğu ortaya çıkar. Sohbet sırasında eleman aradıklarını duyan Selin, fırsatı kaçırmaz ve çalışmak istediğini belirtir.

Selim isimli yakışıklı çocuğu tanımak için bu iyi bir fırsattır.
Genç kız, annesinin itirazını aldırış etmeden ertesi gün işe başlar.

Selin, Gün geçtikçe G.A’yı daha iyi tanıyordur. Genç çocuğun dikkatini çekmek için türlü yollara başvuran Selin, bunun bir imkânsız aşk olduğunun da farkındadır. Zaman zaman kafeye gelen kızların yakışıklı gence olan ilgileri karşısında kıskançlık duyguları hissetse de, Selin bu işten vazgeçmez.

İstanbul’a dönme vakti yaklaşmıştır. Selin, hoşlandığı çocuktan ayrılacağı ve onu bir sene daha göremeyeceği için çok üzgündür. Ondan hoşlandığını söyleyemeden ayrılmak zorunda olması Selin’i bir kat daha üzüyordur.

Bir gün yine hazırlanıp çalışmak için kafeye varır. G.A.’nın ertesi günü yurtdışına dönmek zorunda olduğunu duyunca kendini tutamaz ve ağlamaklı bir şekilde ona âşık olduğunu söyler. Bunu duyan genç, önce kızsa da daha sonra uygun bir dille onun yanlış duygular içerisinde olduğunu söyleyerek ikna eder. Ogün eve G.A ile birlikte yürüyerek giderler.

Her zamanki gibi günlüğü ile dertleşen Selin, yaşadığı büyük acıları sırdaşına tek tek anlatır. Biliyordur ki bu bir imkânsız aşk ama bir türlü kalbine söz geçiremez.

Çeşmeden ayrılma vakti gelmiştir. Kuzenleri ve âşık olduğu genç ile geçen bir yaz sonunda Selin, hem buruk hem de mutlu bir sonla kuzenleriyle vedalaşarak ayrılır.

Related Articles

Giresun İle İlgili Atasözleri

admin

Erkeklerin Hikayeleri (Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle) Kitap Özeti

Gölgeler Oyunu Özeti

admin