Araştırma-İncelemeKitap Özetleri

Struma Kitap Özeti

Arka Kapak

“Ülkemizin önde gelen araştırmacı akademisyenlerinden yazar dostum Halit Kakınç, Struma olayı hakkında bugüne kadar karanlıkta kalmış birçok bilgiyi de içeren önemli bir eseri yayımlıyor.
Ben, Struma cinayetini bire bir yaşadım. 1941 yılında, 15 Aralıkta Struma gemisi Sarayburnu açıklarına demir attı. Rıhtıma yanaşmasına izin verilmedi. Gece gündüz polis nezaretinde, 769 insan 72 gün boyunca deniz ortasında hapsedildi ve sonra katledildi.
Yazar Halit Kakınçın bu eserinin en sonunda, Anadolu Ajansının 24 Şubat 1942 tarihli açıklamasını bulacaksınız. Vatandaşlarına saygısı sıfır olan ceberut ve despot devlet anlayışını yansıtan bu açıklama, aynı zamanda utanç verici bir yalanı da içeriyor: “Geminin tamiri hitam bulduğu halde…” diye başlıyor.
Aslında motor arızalı olarak, atölyede kalmıştı. Yani, Struma motorsuzdu. Motorsuz bir gemi, kaderine terk edilen 769 insanı taşıyan bir büyük yüzen tabuttu. Ve devletin Anadolu Ajansı, utanç verici bir şekilde, geminin tamirinin bittiğini iddia ediyor, yalan söylüyordu. Katillerin cinayetlerini örtmeye çalışıyordu.
Struma cinayetinin üzerinden 70 yıl geçti. Mensubu olduğum Türk toplumunun eleştirilecek birçok yönü var. Bence bunların başında, eskiden beri süregelen geçmişte kalmış sayısız günahlarıyla yüzleşememek ve huzura erememek var. Bu cesareti ıskalamak… Cesetleri arka arkaya, üst üste yığıp dolap kapılarını kilitlemek… İyi de, cesetler orada kokuşup duruyor. Koku etrafa yayılıyor, havayı zehirliyor. Şu dolapları artık açıp havalandırsak, günahlarımızla yüzleşsek, huzura ermeyi denesek daha iyi olmaz mı?”
İshak Alaton

Kitap Özeti

Struma Halit Kakınç

Türk tarihinin kara lekelerinden biri olarak kabul edilen Struma olayı Halit Kakınç tarafından kaleme alınan aynı adı taşıyan Struma eseri ile birçok bilgiyi okuyucuları ile paylaşıyor.

Nazi istilasından kaçan ve zengin Yahudilerden oluşan Struma isimli gemi motor arızası nedeni ile Sarayburnu açıklarına demir attı. Almanya ve İngiltere’nin baskıları ile gemiden kimsenin ayrılmasına izin vermeyen Türk hükümeti baskılar sonucu gemiyi Şile açıklarına kadar götürdü. Daha sonra bir gece bir patlama ile batan ve 768 kişiye mezar olan gemi daha sonra açıklanan belgeler sonucu Rus denizaltısı tarafından batırıldığı ortaya çıktı.

Batırıldığı sırada içinde birçok çocuk yolcu bulunan ve tamir nedeni ile motoru sökülmüş olan motorsuz ve savunmasız bir gemi durumunda olan Struma’nın kaderine terkedilişini okudukça içiniz parçalanacak ve dönemin acımasız politikaları ile dehşete düşeceksiniz.

Tarihe geçen en feci deniz olaylarından biri sayılan Struma olayı hakkındaki detayları Halit Kakınç’ın kitabından öğrenebilirsiniz.

Related Articles

Is climbing still just a fitness sport or an approach to life?

admin

Pelin Otu Nedir, Pelin Otunun Faydaları Nelerdir

admin

Denizin Çağırışı Kitabı Özeti

admin