Bireysel Gelişim

Heidi Kitabının Özeti

Heidi Kitap Hakkında

Kitabın Adı: Heidi
Kitabın Yazarı: Johanna Spyri
Kitabın  Yazılma Yılı: 1983
Kitabın Yayınevi:  Timaş Yayınevi
Kitabın Basım Yılı: 2.  Baskı/2003
Sayfa Sayısı: 85

Heidi Kitabının Kısa Özeti

Heidi’nin dedesine  bırakıldıktan sonra Alp dağlarındaki hayatı ve şehirdeki Clara ile olan  arkadaşlığı insanlara verdiği sevgi ve bunun sonucunda meydana gelen olaylar  Heidi’nin şehir yaşamındaki çektiği zorluklar ve ailesine duyduğu özlem  neticesinde geçen olaylar konu edilmiştir. Kitabın Özeti: Heidi’yi teyzesi alp dağlarında yaşayan dedesinin yanına getirir. Bir süre sonra  Heidi huysuz olan dedesine, doğaya ve arkadaşı Peder’le kaynaşır. Peder’le ve  Peder’in gözleri kör olan büyük annesiyle güzel arkadaşlıklar yapan Heidi  büyükannenin gözlerinin kör olmasına çok üzülür. 8 yaşına geldiğinde okula  gitmesi gereken Heidi’yi dedesi göndermek istemez. Bir gün teyzesi çıkagelir.  Heidi’yi Frankfurt’a götürmek niyetindedir. Zengin bir ailenin ayakları tutmayan  kızıyla arkadaşlık yapmasını ister ve Heidi’yi götürür. Heidi Frankfurt’a gider,  burada evin kızı olan Clara ile arkadaşlık eder ama Clara’ya sürekli Alp  dağlarından, dedesinden Peder’den ve Peder’in büyükannesinden ayrı kalmanın  zorluğundan, onlara duyduğu özlemden söz etmektedir. Heidi’nin özlemi doruğa  ulaşmıştır, hatta rüyalarına girmektedir. Bir gün uyurgezer olarak gece Heidi’yi  kapıda gören Bay Seseman onu Alp dağlarındaki dedesinin yanına götürür. Heidi  kavuşmanın sevinci içersindedir. Ancak şehirde bıraktığı arkadaşı Clara yalnız  kalmış, Heidi’yi çok özlemiştir. Ayakları tutmayan Clara sonunda Heidi’nin  ziyaretine gelir, Clara Heidi’nin dünyaya bakış açısından, yaşam sevincinden ve  insanlara olan sevgisinden etkilenerek, güç alır ve yürümeye başlar. Birlikte  olmak onlara yaşamak için güç vermektedir. Anafikir: Heidi’nin yaşam dolu  olması ve sevgisiyle insanları aydınlatması, yaşama döndürmesi ama onu yurdundan  koparınca dalından kopartılmış bir çiçeğe dönüp, solması “bülbülü altın kafese  koymuşlar, yine vatanım” demesi misali… çocukları yaşama sevinci buldukları yerden koparmamalıyız.

Heidi Kitabının Kahramanları

Heidi: Kitabın  başkahramanı
Dete : Heidi’nin teyzesi.
Peder: Çoban ve Hedi’nin  arkadaşı
Klara: Frankfurt’ta yaşayan sakat bir kız, Heidi’nin arkadaşı
Bay  Seseman: Frankfurt’taki evin beyi
Rotenmaier: Evin yardımcı hanımı
Sebastian: Evin uşağı
Diğer kişiler: Büyükanne, büyük hanım, Büyükbabası ve  doktordur.

Heidi Kitap Yorumu

Hayvan sevgisi, doğa sevgisi, duanın önemi,  Allah inancı, ziyarete giderken hediye götürmek, doğruluktan asla vazgeçmemek,  büyüklere saygı , arkadaşlık ve yardımlaşma yazarın değerlerini  oluşturmaktadır.

Bir önceki yayınımız olan OrtaÖğretim 100 Temel Eser Listesi ve sonraki yayınımız olan Yağmur Beklerken Roman Özeti başlıklı içerik ve yazıya göz attınız mı?

Read more http://www.kitapozeti.org/heidi-kitabinin-ozeti

Related Articles

Çanakkale Kara Muharebeleri – Alçıtepe’den Anafartalar’a Kitap Özeti

Büyük Fikirlerin Küçük Kitabı Kitap Özeti

Büyük Kriz 1929 Kitap Özeti