Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Gogol Ölü Canlar – Kitap – Roman Özeti Ana Fikir Bilgiler

Gogol Ölü Canlar – Kitap – Roman Özeti Ana Fikir Bilgiler

olu-canlar

Kitabın Adı:Ölü Canlar
Kitabın Yazarı: Gogol
Kitabın Yazılma Yılı: 20 mart 1983
Sayfa Sayısı:342
Kitabın Konusu:
Gogol un gençlik yıllarında yazmış olduğu ve aynı zamanda onun ünlü olma zamanlarında ortaya çıkardığı bir kitaptır.Kitabın ana karakteri olan Pavel İvanovich Chichikov oturduğu yerin sakinlerine kendini üniversitede çalışan sekreter olarak tanıtır.Velakin kendisi üniversite ile alakası olmayan aynı zamandada bir dolandırıcıdır. Uzum bir süre gümrük işlerinde görev almış, ardından rüşvet aldığı anlaşılınca kovulmuştur. O da aklında ki yeni planı uygulamak için kolları sıvamıştır.

Bu yaşanılan döneme göre toprak sahipleri oturdukları yerin sınırları içerisinde her canlı sayısına göre vergi ödemekle yükümlüdür. Bu nedenle her nüfus sayımında bu rakamlar tespit edilir ve nüfus sayımına kadar da bu rakamlar değişmemektedir. Pavel’de Rusya’yı gezerek son nüfus sayımında ki ölen “ölü canların” belgelerini satın almaktadır. Pavel bu belgeler karşılığında mevcut olmayan mülke rehin koyar ve bunlardan vergi alır.

Bunu uzun bir müddet uygular. Fakat bir gün gittiği bir kasabada şans eseri tanıdığı birilerine denk gelir. Bu da işlerin tüm seyrini değiştirir. Yaptığı yasadışı iş meydana çıkar. Pavel de kendine yeni fırsatlar bulmak için başka bir kasabaya doğru at arabasıyla birlikte yola çıkar.

Powered by kitapozeti.org

Related Articles

Taif’te Ölüm

Yakup Kadri'nin Ankara Romanının Özeti

admin

Rauda Jamis Frida Kahlo Aşk ve Acı Kitap Özeti

admin