Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Ejderha Dövmeli Kız-Stieg Larsson Kitap Roman Özeti

Kitabın Adı:Ejderha Dövmeli Kız
Kitabın
Yazarı:Stieg Larsson

ejderha-dovmeli-kiz

Sayfa Sayısı:640
Kitabın Konusu:

Lisbeth Salander geçimini, araştırmalar yaparak sağlayan, çok zeki, bilgisayar dehası,marjinal bir kadındır. Kendisinden her zamanki gibi bir iş istenir, bu iş Mikael Blomkvist denen gazetecinin hayatını araştırmaktır. Lisbeth işinde o kadar iyidir ki en ufak ayrıntısına kadar Blomkvist’in tüm hayatını öğrenir. Fakat sonradan müşterileri bu işten vazgeçer.

Blomkvist’in başı çok büyük bir şirkete derttedir. Sebebi de Blomkvist’in Wennerström denen bu şirketle ilgili yazdığı sahte belgelere dayalı bir makaledir. Belgeler sahtedir çünkü bu da başkaları tarafından onu tuzağa düşürmek için hazırlanmış bir tür oyundur. Bu sahte belgeler yüzünden Mikael’in 3 ay hapsi istenmektedir. Mikael aslında Wennerström’ün sütten çıkma ak kaşık olmadığının farkındadır fakat elinde sağlam bir kanıt da yoktur. Bu olaylar genel yayın yönetmeni,aynı zamanda da ortağı olduğu dergi,Millennium’u oldukça kötü etkilemiştir. Bir anlamda derginin adına kara leke sürülmüştür. Bunun tek sebebi olarak de Mikael’in yazdığı makale görülmektedir. Erika Berger, millenium’un sahibi ve Mikael’in çok yakın arkadaşı ve nöbetçi sevgilisi, Mikael’in işten ayrılmasını istemediği halde Mikael işten ayrılmış gibi görünerek derginin adını kurtarma niyetindedir.

Tam bu sırada Henrik Vanger denen büyük işadamı ona çok cazip bir teklifte bulunur. Yıllar önce kaybolmuş torunu Harriet’in kayboluşunun sırrını 1 yıl içinde bulması karşılığında 5 milyon kron ve Wennerström’le ilgili birkaç koz. Mikael Wennerström adını duyunca hemen kabul eder. Araştırmaları sırasında birinin mail hesabına gizlice girdiğini farkeder ve sonra bunu yapanın Lisbeth Salander olduğunu anlar. Bu şekilde ikisinin yolları kesişir. harriet olayındaki sır perdesini birlikte çözerler. Harriet aslında ölmemiştir. Babası ve ağabeyinin yaptıkları cani ve vahşice ve hatta sadistçe olaylardan kaçmıştır. Olay çözümlendikten sonra Henrik Vanger ‘in Wennerström’le ilgili herhangi bir kozu olmadığı ortaya çıkar.

Sonra Lisbeth ve Mikael işbirliği yapıp Wennerström’ün ipliğini pazara çıkaracak tüm bilgileri ele geçirirler. Mikael bu konuda 4 ciltlik özel bir sayı yayımlatır. Bu da ülkede büyük yankı uyandırır. böylelikle hem Millenium’un hem de Mikael’in adı aklanır.

Powered by kitapozeti.org

Related Articles

Loş Ayna Kitabı Özeti

admin

Yeşil Gölge

admin

Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu Yandı Gitti Kül Oldu (Anonim)

admin