Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Açlık Oyunları-Suzzane Collins Kitap Roman Özeti

Kitabın Adı:Açlık Oyunları
Kitabın Yazarı:Suzzane Collins

Aclik_Oyunlari 1

Sayfa Sayısı:384
Kitabın Konusu:

Panem diye adlandırılan, 13 mıntıka yani bölgeden oluşan bir ülkede 74 yıl önce çıkan isyan sonucu mıntıkalar Capitol‘e karsı ayaklanmıştır. İsyan sonucunda 13. mıntıkayı yerle bir eden Capitol, geri kalan 12 mıntıkayı da açlık oyunlarıyla cezalandırmıştır. Açlık oyunları, her mıntıkadan yasları 12 ile 18 arasında değişen bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam 24 haracın arenada tek bir kisi kalana kadar ölümüne yarışmasıdır. Bu yarışmayı Capitol adeta bir gösteriye dönüştürmeyi başarmış ve TV de canlı olarak bütün panem halkının izleyebileceği şekilde tasarlamıştır.

Katniss Everdeen ve ailesi 12. mıntıkada yaşamaktadır. 12. mıntıkadan giriş çıkışlar Capitol un kontrolün dedir. Katniss ailesinin geçimini sağlamak için her gün çiti geçerek yasak bölgede avlanmak zorundadır. Aslında bunun cezası kesinlikle idam edilmek, ama barış muhafızları çok az kisinin avlanmasını görmezden gelmektedirler. Katniss avdan kazandıklarını Hob denilen karaborsada takas ederek evin geçimini sağlamaktadır. Bu avlanma sırası Gale ile tanışmakta ve birbirlerine zorlu doğa şartlarına karsı yoldaşlık etmektedirler.
Her yılın belli zamanında toplanma günü diye adlandırılan günde, kura da çekilen mozaik tasları üzerinde adları olan çocuklar açlık oyunlarına götürülmektedir. Katniss her sene mozaik taslarına adını yazdırıyor ve bunun karşılığında ailesinin bir yıllık erzağını karşılıyordu.
74. açlık oyunları için toplanma günü geldiğinde Prim, yani Katniss’ in kardeşi ilk defa katıldığı kura da adı çıkıyor ve Katniss buna karsı çıkarak kardeşinin yerine açlık oyunlarına gönüllü olarak katılıyor. 12. mıntıkanın erkek haracı olarak kura dan fırıncının oğlu Peeta çıkıyor.
Hazırlıklar tamamlandıktan sonra 24 kisi arenada kendilerini bekleyen ölüme gidiyorlar. 12. mıntıka haraçlarının koçluğunu daha önce arenadan sağ kurtulmayı başaran Haymitch yapıyor. Bu arada tanıtım gecesinde Peeta, Katniss’le aralarında bir ask olduğundan bahsediyor buda tabii ki izleyicileri hayretler içerisinde bırakıyor. Baslarda Katniss buna kızsa da aslında kendilerine beklemedikleri bir avantaj yani hayatta kalmalarını sağlayabilecek yardım ve sponsorlar kazandırıyor.
Arenada Cornucopia denilen yerde yarışmacıların hayatta kalmasını sağlayacak alet, silah ve yiyecekler bulunuyor. Orada bulunan eşyaları alabilmek için ölümüne bir mücadele gerekiyor. Katniss biraz geç hareket edince içinde ne olduğunu bilmediği bir çantayla yetinmek zorunda kalıyor. ve ormanın içinde izini kaybediyor.
Bir süre sonra Katniss ve Peeta karşılasıyor ve birbirlerine hayatta kalmak için yardımcı oluyorlar. Haraçlar birer birer ölmeye basladıklarında Capitol fikrini değiştirerek hayatta kalan iki kisinin arenadan galip ayrılacağını söylüyorlar. Arenada en son ikisi kaldığında Capitol yetkilileri fikrini değiştirerek yarışmadan bir kisinin galip çıkacağını söylüyorlar. Bunu duyan Katniss ve Peeta zehirli meyveleri ağızlarına atmışlar ve tam bu sırada Capitol vazgeçerek ikisini de galip ilan ediyor ve arenadan ayrılıyorlar. Bu durum aynı zamanda halkın gözünde bir isyan olarak algılanıyor.
Kitabın kapağında da göreceğiniz figür yani alaycı kus isyanın simgesi haline gelecektir. Bu alaycı kus ise Katniss’den başkası değildir …

Powered by kitapozeti.org

Related Articles

BİR KADIN DÜŞMANI

Yıllar Sonra kitap özeti

admin

Uluçınarın Kökleri – Sultan I. Mehmet Han (Çelebi) Kitap Özeti