Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Beyaz Diş Kitap Özeti (Jack London)

Beyaz Diş Kitap Özeti Kitabın Adı: Beyaz Diş
Yazarı: Jack London
Sayfa Sayısı: 222
Yayın Evi: ŞULE KELEPİR
Orijinal Adı: White Fang
Kitabın Türü: Roman
Ortalama Fiyatı: 7 TL
ISBN: 9756841184
Çevirmen: Orhan Düz
Okuyucu Puanı: Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

Beyaz Diş Kitabının Özeti

Yarı kurt yarı köpek olan kurdumuz dünyaya gelir ve yaşadığı dünyayı ilk önce annesi ve babasını taklit ederek öğrenmeye çalışır. Yaşadığı yuvadan gördüğü ışık üzerine çıkar ve ormandaki insanları gözler. İnsanlara yaklaşan bu kurt, hayvanlara karşı acımasız olan Gri Kunduz tarafından yakalanır. Kurdun annesi olan Kiche yavrusunu Gri Kunduz’un elinden kurtulmak ister var o da Gri Kunduz tarafından yakalanır.

Kampta uzun bir süre kalan yavru kurda burada yaşayan insanlar Beyaz Diş lakabını takmışlardı. Gri Kunduz birgün Beyaz Diş’in annesini başka yere göndermeye karar verir. Bu durum karşısında Beyaz Diş de annesinin peşine düşer fakat Gri Kunduz buna engel olur ve Beyaz Diş’e zalimce davranır. Annesiz kalan Beyaz Diş bu durumla tek başına yüzleşir ve üstesinden gelir.

Birgün Gri Kunduz’un oğluna sataşanlara karşı onu korur ve oğlu bu durumu babasına yani Gri Kunduz’a anlatır. Bu olayın üzerine en fazla yiyecek Beyaz Diş’e verilir.

Zor bir dönem başlar artık. Açlık kendini acımasızca gösterir ve bu durum karşısında insanlar hizmetkarları olan köpekleri bile yemekten çekinmez. Beyaz Diş, buradan kaçar ve şartlara o kadar uyum sağlar ki güçsüz düşen bir kurdu açlığını dindirmek için yer.

Üzerinden epey bir süre geçtikten sonra Beyaz Diş tekrar eski yaşadığı yere, insanların arasına gider. İlk başlarda efendisini, Gri Kunduz’u, göremez. Fakat bir süre sonra Gri Kunduz, Beyaz Diş’i bulur. Beyaz Diş artık oldukça kuvvetli bir kurt olmuştur, orada kimse onu yenemez.

Beyaz Diş’in gücünü gören ve ona sahip olmak isteyen Smith kurt için Gri Kunduz’a teklif götürür fakat reddedilir. Bunun üzerine Smith hergün Gri Kunduz’a alkol verir ve alkole alışan Gri Kunduz şarap karşılığında kurdu Smith’e vermeyi kabul eder.

Beyaz Diş’in yeni sahibi Smith’in onun için farklı düşünceleri vardır. Kurda kötü davranarak onu iyice saldırgan bir hayvan haline getiren Smith Beyaz Diş’i dövüşlerde kullanmaya başlar. Her rakibini yenen kurt sahibinin servetine servet katar. Fakat birgün yapılan bir dövüşte kaybedince ezici bir muameleyle karşılaşır. Beyaz Diş’i beğenen Scott ise Smith’e para teklif eder ve kurdu satın alır. Bu yeni efendi diğer efendilere göre merhametlidir. Beyaz Diş’e iyi davranır ve onu götürür. Gördüğü iyi muamele ile yeni yerine zamanla alışan Beyaz Diş, gerektiğinde diğer hayvanlara gücünü göstermekten çekinmez.

Beyaz Diş’in sahibinin bir düşmanı vardır. Ve o düşman hapistedir. Hapisten çıkan düşman birgün Scott’u yani Beyaz Diş’in sahibini öldürmek için gelir. O sırada Beyaz Diş adama saldırır ve adamı yaralar, bu boğuşma sırasında kendisi de yaralanır. Scott, kurdun yaralandığını görünce çok üzülür doktorlar kurdun kurtulamayacağını söylese de kurt bir süre sonra ayağa kalkar. Ve artık her şey güzel gitmektedir.

Kitabın konusu:

Bu eserde bir kurdun insanlar arasındaki yaşamı ve mücadelesi anlatılmaktadır.

Kitabın anafikri:

Zorluklar karşısında pes etmemeliyiz ve evcil olsun, vahşi olsun tüm hayvanların sevgiye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

Kitabın karakterleri ve özellikleri:

Beyaz Diş: Akıllı, güçlü, sadık..

Kische: Beyaz Diş’in annesi, fedakar, yavruları için her şeyi göze alabilmektedir.

Tek Göz: Tek gözünü kaybettiği için bu adı almıştır. Beyaz Diş’in babasıdır.

Lip Lip: Beyaz Diş’in insanlar arasına katıldığı kampta başına musallat olan kötü köpektir.

Gri Kunduz: Beyaz Diş’in efendisi. Güçlü ve cesaretli bir mizacı vardır.

Matt: Beyaz Diş’in son sahibi olan Scott’un sahibidir. İlk başlarda hırçınlığından dolayı onu sevmeyen Beyaz Diş sonralarda onun kötü birisini anlayacak ve onu sevecektir.

Scott: Beyaz Diş’i Smith’in elinden kurtaran, vicdan sahibi merhametli bir insandır. Beyaz Diş’e tekrar sevgiyi, merhameti öğretmiştir.

Beyaz Diş Kitap Özeti (Jack London) yazısı ilk önce En İyi Kitap Özetleri üzerinde ortaya çıktı.

Related Articles

AŞK GİBİ AYDINLIK ÖLÜM GİBİ KARANLIK

admin

Kara Fatma – İlknur Bektaş – Kitap Özeti Nasıl Romandır

admin

Balkan Acısı Kitap İncelemesi