Roman özetleri

Alemdağ’da Var Bir Yılan kitap özeti – Sait Faik Abasıyanık

Sait Faik Abasıyanık’ın yazdığı “Alemdağ’da Var Bir Yılan” roman ve kitap özeti.

KİTABIN KONUSU: Yazarın yalnızlığa karşı mücadelesi.

Alemdağ'da Var Bir Yılan kitap özeti - Sait Faik Abasıyanık
KİTABIN ÖZETİ: Yazar kendini dünyada yalnız hissetmektedir. Bir arkadaşı, Panco, annesi, Arap isminde bir köpeği vardır. Üçünü de çok özlemektedir. Bir tiyatro çıkışı Panco‘nun evine giderken Atikali ‘ ye uğramak ister. Yolda karşısına Hidayet, Fatih Parkı’nda yatan bir adam, sokak köpeği ve Yahudi karısının arabacı zımparası karşısına çıkar. Hepsiyle yaşayıp yazma yazıp yaşama olgunluğuna erişir. Panço ile buluştuğunda gezmeye çıkarlar. Yazar Panco’yu çok sevmektedir. Ama yalnızlığın dünyayı doldurmuş olduğunu düşünüyordu. Çünkü Panco yarın yoktu. Sevmek bir insanı sevmekle başlar. Yazarın inanışı Alemdağ için bunun tam tersiydi. Alemdağ güzel yerdi. Panco oranın hayvanları ile iyi anlaşıyordu. Yılan Panco’yu gördüğünde kaskatı kesilir ve onun dediklerini yapardı.

Panco’nun pardösüsünün yakası kürklüdür. Yazar arkadaşını hep bu özelliği ile sever. Yazarı kürk rahatlatmaktadır. Panco alemdağı gezintisinden sonra ortadan kaybolur. Yazar arkadaşını bir kahvehanede bulur. Onu içini rahatlatan kürkü ile tanır. Fakat Panco yazara yüz vermemekte ondan kaçmaktadır. Kahvehane sahibi, iyi yürekli, Luka efendinin arkasına saklanmaktadır. Bu olanlar Alemdağ gezintisinden sonra olmuştur.   Ama yazar Alemdağ’ı    tavşanı, kekliği, o ılık harikulade katan ve güzel yılanı, karatavuğu  Alemdağ’ını, Taşdelen suyunu, çürümüş yaprakları , yaprakların üstüne yağan pelte pelte güneşi hatırlar.

KİTABIN ANA FİKRİ: İnsansız hiçbir şeyin güzelliği yok. Herşey onunla güzel.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Panco: Yazarın arkadaşı.
Arap: Yazarın köpeği.
Hidayet: Sevgilisini öldüren simitçi.
Pakize: Hidayet ’ in sevgilisi.
Fatih parkında yatan adam: Ailesini sevmeyen bir insan.
Luka: Yunan tebaasından iyi yürekli bir kahvehane işletmecisi.

Read more http://www.habersarayi.com/bilgi-bankasi/kitap-ozetleri/5435-alemdagda-var-bir-yilan-kitap-ozeti-sait-faik-abasiyanik.html

Related Articles

Deyimler

admin

Karabibik – Nabizade Nazım

admin

Günebakan kitap özeti – Hamdullah Suphi Tanrıöver