Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Açlık Oyunları:Alaycı Kuş-Suzanne Collins Kitap Roman Özeti

Kitabın Adı:Açlık Oyunları
Kitabın Yazarı:Suzanne Collins

açlık oyunları 3

Sayfa Sayısı:416
Kitabın Konusu:

Açlık oyunları arenada bitmişti ama Katniss için oyunlar halen beyninde devam ediyordu. Peeta Başkan Snow elinde tutsaktı. Katniss 13. mıntıkada kolunda psikiyatri hastası olduğunu belirten bilezik ile etrafta dolanıyor ve ona verilen görevlerden kaçarak kendine sığınaklar buluyordu. Ama annesi ve kardeşi 13. mıntıkaya ayak uydurarak hastanede çalışmaya başlamışlardı 13. mıntıka başkanı Coin Katniss ‘in 12. mıntıkaya göz atması için bir ekiple gitmesine izin verdiğinde Katniss evinden geriye kalanları ve birde kız kardeşinin kedisini geri getirmişti.

Peeta ‘nın televizyondaki konuşması Katniss dehşete düşürmüştü. Peeta isyanın durmasını istiyordu. Ama 13. mıntıka başkanı ve diğer üyeler Katniss alaycı kuş olarak mıntıkalara gidip kendini göstermesini ve mıntıkaların isyanlarının birleşmesini istiyorlardı.Katniss buna karşılık bazı şartları vardı. Öncelikle diğer esir galipler 13. mıntıka tarafından ceza almayacaklardı, kardeşinin kedisi kalacaktı, ava çıkabilecekti ve Başkan Snow kendi öldürecekti..Tüm bunlar katniss iş birliği yaparsa geçerli olacaktı.

İlk olarak Katniss ,Gale ve televizyon ekibi 8. mıntıkaya gittiler.8. mıntıka tam bir kaos içerisinde bulundu. İnsanlar katniss yaşadığını görünce seviniyorlardı tek üzüntüleri Katniss bebeğini düşürdüğü haberi idi. Katniss mıntıkadan ayrılmadan Capitol uçakları saldırıya geçti ve Katniss tüm engellere rağmen Gale ile birlikte ateş açarak karşılık verdi. Bu olayın televizyonda gösterilmesiyle Capitol onun yaşadığını gördü. Katniss gözlerini hastanede açtı. Yaralarının iyileşmesi zaman alacaktı .Bir süre sonra televizyon ekibiyle zaman zaman çekim yapmaya eski mıntıkasına gidiyordu.

Peeta ekranda yeniden belirdiğinde çok kötü durumda idi ama yinede 13. mıntıkaya saldırı yapılacağını zorda olsa televizyondan bildirdi.13. mıntıkadaki herkes siren sesiyle sığınaklara çekildi.Bombalama bir kaçgün sürdü. Finnick aklını kaçırmış gibi davransada Katniss anlayan tek kişiydi. Gale sanki Coin tarafında idi. Gözlerini öfke,kin ve nefret bürümüştü ve Katniss arası artık eskisi gibi değildi.

Peetave diğer esirler iyi bir kurtarma operasyonu sonucu 13. mıntıkaya getirilmişlerdi. Finnick Annie kurtarıldığına çok sevinmişti. Katniss Peeta ile karşılaşması tam bir olay oldu. Peeta Katniss’i boğarak öldürmeye çalıştı. Katniss görevliler zor kurtardı ve Peeta bağlandı. Capitolde Peeta beyni ile oynandığı anlaşıldı. Peeta sadece Katniss öldürmek istiyordu. Katniss onun yanına yaklaşmıyordu adeta onu dışlamıştı. Katniss tüm bu olanlara anlam veremiyordu ve oradan uzaklaşmak istiyordu. Coin onu ve ekibini başkan Snow silah ve muhafız sağlayan 2. mıntıkaya isyancıların yanına gönderdi. Orada ceviz adını verdikleri dağın içinde bulunan üssü devre dışı bırakmaları gerekiyordu. Gale ceviz içerisindekilerle birlikte yok etmeyi önerdi.Ama Katniss buna karşı çıktı. Sonunda ceviz girirşini çığla kapatıp insanlara dağdan çıkan tren yolundan kaçma fırsatının verdiler. Plan işledi ama sonu tam bir savaş oldu. Katniss yaralı muhafızı kurtarmak isterken başkası tarafından vuruldu.2. mıntıkada isyancıların olmuştu artık.katniss hastanede gözünü açtığında Johanna ile karşılaştı.Oda Snow’ un işkencesinde nasibini fazlası ile almıştı..Oda Snow öldürmek istiyordu ve Katniss iş birliğine girişti. Tüm olanlardan sonra tek mutluluk anları Finnick ve Annie evliliği oldu. Düğün televizyondan Capitole bile gösterilmişti.

Johanna ile Katniss askeri eğitime katıldılar. Onlar için çalışmalar ağırdı ama sonunda testi sadece Katniss geçebildi ve özel bir birliğe kaydırıldı. Johanna işkenceden dolayı kendini toparlayamadığı için testi geçememişti. Katniss,Gale,ve Finnick’in içinde bulundukları grup savaşın içinde olmayacaklardı. Onlar için savaş arenası başka bir yerde yaratılmıştı..Onlar sadece televizyona savaşta gibi davranarak kendilerini tehlikeye atmayacaklardı. Bu arada 13. mıntıka başkanı Coin takviye olarak Peeta grubun bulunduğu yere gönderdi. Amacı ona baş kaldıran Katniss’i ortadan kaldırmaktı.Olanlar oldu ve Peeta tekrar Katniss saldırdı ve onu durdurmaya çalışan askeri iterek onun yanlışlıkla tuzak olan kozaya çarptırdı ve asker öldü. Bunlar yaşanırken başkan Snow onları tuzağa düşürdü ..Katniss ve diğerleri bir eve sığınarak kurtuldular ve Peeta kelepçe ile zapt ettiler. Katniss Snow öldürmek için Capitole gitmeye karar verdi ve askerlere bunu görev gibi göstererek kandırdı. Gruponun yanında savaşma kararı aldı. Timin yeri artık Snow tarafından belirlenmişti ve onları avlamak için avcılarını göndermişti bile muttalar önlerine geleni parçalıyorlardı. Ekip yer altı tünelleriye hedefe ulaşmaya çalışırken muttalar takibi yüzünden ekipten ölenler olmaya başlamıştı. Sonunda 5 kişi kalmışlardı. Sonunda sığınacak yer bulduklarında tekrar plan yaptılar ve Katniss ve Gale’ nin kılık değiştirerek halkın arasına karışıp Snow malikanesine girmesine karar verdiler. İşler umdukları gibi olmadı. İsyancılar şehre geldiler ve savaş başladı. İnsanlar katliam ediliyorlardı. Katniss en son hatırladığı Gale esir alınması ve kız kardeşinin patlama sonucunda yaralanan çocuklara yardım ederken ikinci patlamada ölmesi oldu. 13. mıntıkada tekrar gözlerini açtığında Başkan Snow yakalandığını öğrendi. Ama Katniss artık tükenmişti. Snow öldürmek istiyordu ve bu televizyon karşısında ayarlandığında 13. mıntıka Başkanı Coin tek okla öldürdü. Onu hemen tutukladılar ve günlerce kapalı kaldı.Oradan çıktığı gün onu 12.mıntıkaya sürgün ettiler.Annesi 4. mıntıkada yeni kurulan hastanede çalışmaya başladı. Gale ise 2. mıntıkada çok iyi bir iş bulmuştu.Katniss birkaç kişi ile birlikte eve döndü. Katniss olanları atlatamıyordu ve yaşamdan tamamen soyutlanmıştı. Peeta onun tekrar yaşama dönmesini sağladı.Katniss onun sayesinde hayata yeniden başladı ve yıllar sonra ikisinin çocukları oldu. Açlık oyunları artık tarih olmuştu.

Powered by kitapozeti.org

Related Articles

Gizli Sırlar Öğretisi Kitap Özeti

Barbarlar Şehri – Lee Kelly

admin

Bilimsel Devrim ve Stratejik Anlamı Kitap Özeti