Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Namık Kemal – Cezmi Romanı Özeti, Türü, Konusu

Cezmi romanıyla ilgili hazırladığımız özet çalışmasını aşağıdan kolaylıkla okuyabilirsiniz.

ROMAN : CEZMİ

YAZAR : NAMIK KEMAL

TÜRÜ: Tarihi roman

ÖNEMİ: Edebiyatımızın ilk tarihî romanıdır.

KONUSU: Vatanını ve milletini her şeyden daha çok seven bir vatan severin devleti için yaptıkları ve savaştaki kahramanlıkları anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Cezmi: At binmede ve okçulukta son derece uzman olan yiğit bir delikanlıdır. Adil Giray: Şairliğinin yanında asker yaratılışlı bir insandır. Vicdanı temiz, kültürlü ve dindardır.

Perihan: İran Safevi Devleti’nin hükümdarı Tahmasp’ın kızıdır. Cesur, son derece güzel ve ahlaklı bir kızdır.

 

ÖZET:

Sokullu Mehmet Paşa Dönemi’nde İstanbul’da başlayan olay Tebriz Sarayı’nda son bulur. Cezmi savaşlarda kahramanlık gösteren ve şairlikte de hüneri olan bir yiğittir. İranlılara esir düşen Adil Giray ve Gazi Giray’ı kurtarma girişimleri ile de takdir toplamıştır. Perihan ve Şehriyar’ın bu mücadeleler sırasında Adil Giray’a âşık olmaları ile de romanda olaylar hareketlenir. Yapılan planlarla Kahramanımız esir düşen Adil Giray ile onu seven Perihan’ı kurtarmak istese de başaramaz, iki aşık öldürülür. Mezarlarını da Cezmi kazar.

Kişisel Görüşlerim:

Oldukça etkileyici ve sürükleyici olan bu romanı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz. Özellikle Türk klasiklerinin başında gelen bu eser sizi oldukça sarsacaktır. Edebiyatımızdaki ilk tarihi roman olması bakımından da bir hayli ilgi çakici hale gelen romandaki olayla ve karakterler size hiç yabancı gelmeyecektir. Namık Kemal’in kalemini tanımanız ve bu değerli eserlerle tanışmanız için oluşturulmuş olan bu özet çalışmasının sizlere faydalı olmasını diliyorum.

Siz de bu eseri okuduysanız ya da okuyacaksanız lütfen görüşlerinizi yorum olarak yazmaktan çekinmeyiniz.

Related Articles

Ezilmiş ve Aşağılanmışlar Kitap Özeti

Türklerin Altın Çağı

admin

Bedoş

admin