Roman özetleri

Mezarından Kalkan Şehit kitap özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın yazdığı "Mezarından Kalkan Şehit" roman ve kitap özeti.

Mezarından Kalkan Şehit kitap özeti - Hüseyin Rahmi Gürpınar KİTABIN KONUSU: Şevki adındaki yazarın bir arkadaşının çiftliğinde kalması ve orada onun başına geçen olaylardan bahsetmektedir.

KİTABIN ÖZETİ: Şevki istanbul sokaklarında gezerkan Kadri adında eski bir arkadaşına rastlar. Beraber muhabbete tutuşurlar. Arkadaşı artık şehir hayatından uzaklaşmış ve kendine köyde bir çiftlik kurarak köylü hayatı yaşamaktadır. Şevki’yi kendi ile beraber bir kaç hafta çiftlikte kalması için zorlar ve Şevki de onu kıramaz.

Çiftliğe gelişinin ilk akşamı dolaşmaya çıkar. Dolaşırken kulagına müzik ve bir kadın sesi onu etkiler. Zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Eve döndüğünde
Herkes onu arıyordur. Başından geçenleri anlatınca evdekiler müziği dinlediği evin cinli bir ev oldoğunu söylerler. Bu konu onu çok metraklandırmış ve heyecanlandırmıştır. Bu konu üzerine gider ve bir gün evi gözetlerken yakalanır. Evin bekar, güzel sesli, çok iyi piyano çalabilen hanımı olan Şahika ile tanışır. Daha sonra umulmadık bir şekilde ve akılalmaz bir durumda onunla evlenir. Gerçekte cinlerle ilgili olarak söylenilen olaylar Şahika’ nın bir süre önce şehit olan kardeşi etrafında dönmektedir.  Şevki birgün kayın biraderi ve köpekleri panter ile büyükannesi ile buluşmaya gelen şehit olup tekrar dirildiği sanılan kardeşi kovalarlar. Ama onu mezerlığa gelince kaybederler. Komşu köylüler bu olaydan rahatsız olarak  onları jandarmaya şikayet ederler ama Şevki yalan söylemek zorunda  kalarak bu olaydan sıyrılır.

Bir müddet sonra bir sonbahar akşamında avluda otururken panterin ortadan kybolduğunu anlarlar. Köpek bir vakit sonra gelir ve boynunda bir zarf asılıdır. Bu zarf bütün açıklamaktadır. Aslında gelen  şehit  olan kardeş değildir. Savaştığı ve öldüğü yerdeki kendisine beden ve ruh olarak çok benzeyen cephe arkadaşıdır. Amacı ise birbirlerine cephede verdikleri sözü yerine getirmektir. Birisi ölürse diğeri onun yerinr ailesini ziyarete gidecektir. Bu okunan mektupla herşey aydınlanır. Kişiler kaldıkları yerden hayatlarına devam ederler.

KİTABIN ANA FİKRİ: İnsanların gerçekte olmayacak şeyleri sanki oluyormuş gibi göstermesi doğru değildir. Eğer bu konular araştılırsa kolayca çürütülecektir.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: Şevki maceracı bir yazar , Şahika etrafında olanlara hiç aldırmıyor, büyükanne delirmiş durumda, Kadri ise kendine seçtiği bu hayatı memnun ve mesut olarak sürdürüyor.

Related Articles

Yer Altından Notlar Kitap Özeti

Kalbim Evine Döndü Kitap Özeti

BEYAZ KALE KİTAP ÖZETİ (ORHAN PAMUK)