Kitap ÖzetleriRoman özetleri

Harry Potter Felsefe Taşı

Kitabın hatta serinin kahramanı Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanmaktadır. ,ancak bir gün bir baykuşun getirdiği mektuplarla yaşamı değişir. Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

Harry Potter 1 Felsefe Taşı Kitap Özeti

Privet Drive 4 numarada oturan Dursley ailesi oldukça normal olduklarını söylemekten gurur duyarlardı. Büyü gibi olağanüstü şeylere asla inanmazlar, inananları da çok aptal bulurlardı.
Bir iş günü sabahı Bay Dursley her zamanki gibi işine gitmek için işe çıkar. Yolda acayip giyimli birçok insan görür. Yeşil, kırmızı, siyah renklerden oluşan elbiseleri Bay Dursley’e çok aptalca gelmektedir. Akşam olunca evine dönerken yine bu insanlarla karşılaşır. İşte o günün akşamı garip şeyler olmaya başlar. Kayan yıldızlar, garip giyinişli insanlar her yeri sarmışlar, akşam haberlerine bile konu olmuşlardır.

Aynı akşam Harry’nin anne ve babası bir düşman tarafından öldürülür ve Prof. Dumbledore, kimsesi olmadığı için Harry’i teyzesinin kapısına bırakır. Dumbledore bunun Harry için daha iyi olacağını düşünmektedir.
Aradan 10 yıl geçer. Harry artık 11 yaşına basmıştır. Sabah yine Dursleylerin şımarık oğlu Dudley tarafından uyandırılır. Harry Dudley’e karşı gelemektedir. Çünkü böyle bir şey yaparsa Dudley’in o iri vicudu altında ezileceğini bilmektedir. Vernon enişte ve Petuna teyze onu hiç sevmezler. Çünkü o kendilerinden üstündür.
Bir gün eve Harry Potter adına bir mektup gelir. Harry tam mektubu açarken Vernon enişte koşarak gelir ve mektubu elinden alarak okumamasını sağlar. Mektupta Harry’nin Hogwards Büyücülük ve Cadı Yetiştirme Okuluna kabulu yazmaktadır. Vernon eniştenin evine birçok mektup gelir ama bunların hiçbirini Harry’e vermez. En sonunda iri-yarı bir adam (Hagrit) ona mektubu kendisi verir. Harry bu okula başvurmadığı halde kabul edilmiştir. Hagrit Harry’e kendisinin bir büyücü olduğunu anlatır ve okula gitmesini söyler.
Okulların başlamasına bir gün kala Harry, Hagrit ile alışverişe çıkar. Kendisine okul eşyaları alması gerekmektedir. Önce büyücülerin şehrine açılan gizli bir kapıdan geçerler. Harry hala kendisinin bir büyücü olduğuna inanamamaktadır.
Para çekmek için Gringotts Bankası’na (Büyücü Bankası’na) giderler. Oradan biraz para çektikten sonra sıra kıyafet ve kitapları almaya gelmiştir. Mektubun içinden çıkan listede bulunan her şeyi aldıktan sonra Hagrit, Hary için Hogwards’a (Büyücülük Okuluna) bir bilet alır. Harry bir hafta sonra eşyalarını yanına alarak evden ayrılır.

 

Trende Ron ve Hermione ile ilk defa karşılaşırlar ve arkadaş olurlar.
Hogwards’a vardıklarında Hagrit treden inen öğrencileri karşılar ve okula götürür.
Okulda dört bina vardır: adları Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin. Bu binaların her birinde çağının ünlü büyücüleri yaşamıştır ve bunlara kendi isimleri verilmiştir.
Mrs. MacGanogall bu binalar için seçim yapılacağını söyler ve elindeki eski ve yırtık bir şapkayı gösterir. Her öğrencinin bu şapkayı giymesini söyler.
Önce Ralph adı okunur. Ralph şapkayı giyer ve bir süre bekledikten sonra şapka Gryffindor adını haykırır. Orta masada bir gürültü kopar. Orta masadakiler onu alkışlamaya başlar… Biraz sonra sıra Harry’e gelir. Harry Slytherin’e gitmek istemiyordur. Şapka uzunca bir düşünüşten sonra Harry’ide Gryffindor’a gönderir. Orta sıradaki herkes ayağa kalkar ve Harry’i alkışlamaya başlar. Sıra Ron’a gelir. Ron çok korkmaktadır ama onunda korkusu boşa çıkar. O da Gryffindor’a seçilir.

 

Seçimlerden sonra okul müdürü Albus Dumbledore ayağa kalkarak birkaç söz söyler ve öğrencilerin önlerindeki boş tabaklar birden doluverir. Birkaç dakikalık sessizliğin ardından herkes yemeğe başlar.
Harry okulda gezerken garip sesler duyar ve oraya doğru gider. İçeri girdiğinde ne görsün! Üç aşlı bir köpek ona doğru bakmaktadır. Hemen dışarı çıkar ve kapıyı kapatır. O köpeğin orada ne işi olduğunu merak eder. Sanki bir şeyi korumaktadır. Harry bunu sormak için Hagrit’in yanına gider. Hagri yanlışlıkla aroda ne olduğunu ağzından kaçırır. Orada Felsefe taşı bulunmaktadır. Hagrit daha fazla bir şey söylemez. Harry bunu gidip arkadaşlarına söyler ve felsefe taşının ne olduğunu araştırmaya başlarlar.
Bir gün Hermione kütüphanede araştırma yaparken felsefe taşının ne olduğu öğrenir. Bu taş ölümsüzlüğü ve sonsuz parayı sunan büyülü bir taştır. Prof. Dumbledore ve Nicolas Flamel tarafından yapılmıştır.
Ertesi sabah Prof. Dumbledore’ye giderler ve felsefe taşı hakkında bilgi almak isterler ama Dumbledore bunun çok gizli bir şey olduğunu söyler. Sonra Nicolas Flamel hakkında araştırma yaparlar.
Aradan günler geçer ve Muggle’ların en sevdikleri oyun olan futbol yerine büyücülerin en çok sevdikleri oyun olan Quidditch turnuvaları başlar. Harry bu oyunda Snitch adındaki 150 puanlık küçük topu yakalayarak oyunu takımına kazandırır.
Harry ve arkadaşları yine bir gece yarısı felsefe taşını bulmak için okul içinde gezinirken hademe Fligg tarafından yakalanır ve Mrs. MacGanogall’a şikayet edilir bunun üzerine 50 puan ceza ve yasak ormanda bir gece geçirme cezasına çarptırılırlar.

Yasak Orman cezası Harry ve arkadaşlarını pek korkutmamıştır. Ertesi akşam üzerlerine bir görünmezlik pelerini giyerek tekrar denerler ve çeşitli tuzaklardan geçerek sadece Harry felsefe taşının olduğu yere gelebilir. Tam içeriye girdiğinde Prof. Quirell ile karşılaşır. Baştan beri annesini öldürenin Snape olduğunu düşünen Harry Quirell ile karşılaşınca çok şaşırır. Onunla çeşitli büyü savaşları yaptıktan sonra onu yener ama gözlerini hastanede açar.
Harry hastaneye düştükten sonra Quidditch maçını kazanamayan Gryffindor, okul kupasını kazanamaz. Okul kupasının verileceği günde Prof. Dumbledore karanlık gücü yendiği için Harry’e, ona yardım eden arkadaşlarına 160 puan vererek okul kupasını onların kazanmasını sağlar.
Sezon bitiminde Harry arkadaşlarıyla gelecek sezonda görüşmek üzere vedalaşır.

KİTABIN KAHRAMANLARI :
Harry Potter : Hikayemizin kahramanıdır.
Ron Weasley : Harry’nin en iyi arkadaşıdır.
Hermione : Çok konuşan ve büyüleri iyi bilen bir kız çocuğudur. Sonradan Harry ve Ron’un arkadaşı olmuştur.
Petunia Dursley : Harry’nin Teyzesidir.
Vernon Dursley : Harry’nin eniştesidir.
Dudley Dursley : Dursleylerin biricik ve şımarık oğludur.
Hagrit : Harry’i çok seven iri yarı bir bahçıvandır.
Mrs. MacGanogall : Hogwards Büyücülük Okulu Müdür Yardımcısıdır.
Prof. Dumbledore : Hogwards Büyücülük Okulu Müdürüdürü

Related Articles

Bin Yıl Önce Türkler ve Ötekiler Kitap Özeti

Kış Günlüğü

admin

Ganga Kitap Özeti (Gülten Dayıoğlu)

admin