Roman özetleri

Güneşe Dön Yüzünü kitap özeti – Ayşe Kulin


Haber tarafından yazıldı.

  

Pazartesi, 01 Ekim 2012 04:30

Ayşe Kulin’in yazdığı “Güneşe Dön Yüzünü” roman ve kitap özeti.

KİTABIN KONUSU: Emine adında küçük bir kızın Atatürk’e ve Cumhuriyet’e karşı duyduğu vatani duygular.1940’lı yılları ihtiyar Türk insanının sahip olduğu düşünce.

Güneşe Dön Yüzünü kitap özeti - Ayşe Kulin
KİTABIN ÖZETİ: Emine ilkokul’a giden küçük bir kızdır. O yaşta Atatürk düşüncesini benimsemiş, Cumhuriyete karşı tutkusunu geliştirmiştir. On Kasım, Cumhuriyet vb. Milli Bayramlar’da içinde bulunan vatan aşkı onu ağalandırarak duygulandırır. Okulda öğrenci andını dimdik, yüksek sesle her sabah Emine okurdu. Ona en yakın insan dedesiydi. Dedesi köyde yaşayan bir ihtiyardır. Kendisi çiftçilik yapar. Emine’yi çok sever. Emine geceleri dedesiyle uyurdu. Bir gün dedesine Atatürk ve Cumhuriyet hakkında düşüncelerini vurgulamak ister. Cumhuriyet’i, Atatürk ilkelerini anlatmaya başlar. Dede kaşlarını çatar ve bu hususla ilgili konuşmak istemez. Emine şaşırır. Çünkü dedesi Atatürk’ü sevmiyordu. Vatanlarını kurtaran onlara Cumhuriyet’i armağan eden, Emine için Tanrı’dan sonra gelen bu kahraman ismini duymak istemiyordu. Emine dedesinin hastalandığını düşünür. Anneannesi, dedesinin Osmanlı içinde büyüdüğünü, mecliste çalıştığını, o devrin insanı olduğunu söyler. Emine böylece ilk düş kırıklığını yaşar. Ankara’ya okuluna annesinin yanına dönmek ister.     

KİTABIN ANA FİKRİ: Cumhuriyet sevgisini küçük yaşlarda çocuklara aşılatmalıyız ki ilerde bunun bilinci sağlam temeller üzerinde kalsın.

KİTAPTAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

EMİNE: İlkokul iki’ye giden küçük bir kızdır. Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü çok sever. Dedesine bazı şeyler anlattıktan sonra büyük hayal kırıklığına uğrar.
DEDE: Bir Osmanlı hayranıdır. Emine’nin anlattıklarını reddeder.1940’lı yılların bir özelliği de Cumhuriyet sevgisinin yerleştirilmeye çalıştırılması özel olduğundan henüz bunun bilincinde değildir.

Read more http://www.habersarayi.com/bilgi-bankasi/kitap-ozetleri/5433-gunese-don-yuzunu-kitap-ozeti-ayse-kulin.html

Related Articles

Evli Barklı – Emma Chase (Tangled #4)

admin

Bilinmeyen Hitler Kitap Özeti

Aşkların Son Durağı Kitap Romanın Konusu Özeti Hakkında

admin