Roman özetleri

Don Kişot Kısa Kitap Özeti | Konu | Kahramanlar

Cervantes Don Kişot kısa kitap özeti, Don Kişot roman kahramanları, Don Kişot roman konusu. Don Kişot hakkında kısa bilgiler.

DON KİŞOT

YAZAR

Miguel de Cervantes

ROMAN KAHRAMANLARI

Ana karakterler: Don Kişot, Rosinante, Sancho Panza, Dulcinea of El Tobboso (Aldonza Lorenzo)

ROMAN KONUSU

İspanyol yazar Cervantes’in 17. yüzyılda kaleme aldığı roman, şövalye serüvenleri okumaktan aklı karışmış yaşlı şövalye Don Kişot’un, atı ve uşağı Sancho ile birlikte yaşadığı serüvenleri anlatır.

ROMAN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Cervantes, evrensel değerler taşıyan bu romanında şövalyeliğin çöküşünü alaycı bir dille karikatürize ederken düşle gerçeğin çatışmasını da gözler önüne serer. Roman insanlığın çağdaş bir destanıdır.

DON KİŞOT ÖZET

Don Kişot, okuduğu romantik çağ şövalyelerinin romanlarından etkilenerek, bu kurumun yeniden canlandırılması için yola çıkar. Ancak, ideali ile kendi gerçekliği arasında trajikomik bir uçurum vardır. Kafasında bir tas, elinde bir sopa, üzerinde paslı bir zırh ve cılız atı ile tam bir şövalye karikatürüdür. Maceralarını adamak için seçtiği güzel ise bir köylü kızıdır. Şövalyelik töreni sözde bir şato olan köhne bir handa yapılır. Dönüş yolunda karşılaştığı Sancho’yu bol vaatle kandırınca ekip tamamlanır. Macera başlar; insanlara kötülük yapan devler sandığı yel değirmenlerine, koyun güden çobanlara, makinelere, şarap tulumlarına saldırılarla devam eder. Bölümün sonunda, Don Kişot, iyileştirilmek amacıyla akrabaları ve köyün papazı tarafından kandırılarak evine getirilir.

Don Kişot, uşağı Sancho ile yeniden yola koyulur. Artık ünü duyulmaya başlamıştır. Eğlence meraklısı dük ve düşes, onun için bir oyun hazırlarlar. Don Kişot şatoda gerçek bir şövalye gibi ağırlanır. Sancho’ya ise ada diye bir çiftlik verilir. Kahramanlarımız mutludur ama oyun uzun sürmez. Adasını istediği gibi yönetemeyeceğini anlayan Sancho istifa eder. Don Kişot bir mizansen olan düelloda yenili ve köyüne dönmek zorunda kalır. Yeniden eve dönen Don Kişot hastalanır. Deliliği de sona erer. Sancho’nun hayaller dünyasına yeniden dönme teklifini reddeder. Bütün malını yoksulara miras bırakır ve ölür.

Related Articles

Gelin Kitap Özeti

Alice Harikalar Ülkesinde Lewis Carroll detaylı kitap özeti

Oğuz Atay Korkuyu Beklerken Kitabı Özeti

admin