Roman özetleri

Vurun Kahpeye kitap özeti – Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar’ın yazdığı "Vurun Kahpeye" kitap ve roman özeti.

 Kitabın konusu :Kurtuluş savaşı yıllrını anlatan tarihi bir romandır.

Kitabın anafikri: Kurtuluş savaşında verilen emeklerin ve ayrıca din tacirlerinin vatanı nasıl satıklarını görürüz ve vatanı kanımızın son damlasına kadar savunmalıyız.

Kitabın özeti: Aliye köye erkenden gelmişti çocuklara ve onlara erkenden ders vermek için köyün okuluna gitti . Ancak orada okulun hizmetlisi M ehmet  efendi ve müdüriyeden başka  kimseyi bulamadı .daha sonra aliyeye okulu tanıttılar köyde nerede kalacağını gösterdikten sonra alirıza efendilerde kaldı .
Alirıza efendi ve karısı Aliyeyi yıllar önce ölen kızlarınnın yaşında olması onları  bu konuda çok sevindirmişti , Aliye de bu yüzden kendini çok çabuk sevdirmişti onlara .Zamanla köydeki insanlarda yavaş yavaş Aliyeyi tanıdı.

Aradan geçen zamanda yunanlılar köye girmek üzereydi ve köyün imammı ve köyün zenginlerinden birkaçının alçakça düşmamna yardımı ve imimın Aliyenin güzelline kapılıp onu değişik yollrdan elde etmek için düşmanla iş birliğine girdi.

Tosun bey düşmamnın gidşatını yavaşlattı fakat köyde neler olup bittiğinden habersiz vatanı savunuyorlardı. Ancak fetah hocanın gambazlığı yüzünden Tosun beyin kuvvetlri zor anlar yaşadı.

Yunanlılar köe girmişti bu da köyün imamı tarafından oldu .sSebei ise Aliyeyi en kısa zamanda elde edebilmekti.

Aliyede boş durmuyordu okuldaki öğrencilerini alıp hergün köyün meydanında dolaşıyordu ayrıca onları birer Türk kanı taşıdığını bu yüzdende vatanlarını son damlasına kadar savaşmaları için marşlar söyleterek dolaştırıyordu . Aliye birgün eve gittiğinde Alirza efendinin yunanlılar tatarfından tutuklandığını öğrendi ve hemen yunan karagaına gidip  yununlı komutandan onu serbest bırakmalarını istedi , ancak komutanın onu istediğini söylediğinde tepkisiz birşekilde ve Alirıza Efendiyi alıp ayrıldı.

Aradan geçen zamanda Fetahn beyin yaptıkları ve onun yanındakiler köyü galyana getirip Aliye’ye karşı tavır aldırdılar .Sonunda Aliye’yi öldürdüler.

Related Articles

Akif Bey – Namık Kemal – Oyun – Kısa Kitap Özeti

Andersen Masalları Hans Christian ANDERSEN DETAYLI KİTAP ÖZETİ

Fraulein Stark Kitap Özeti