Çocuk Kitapları

Kurnaz Tilki Goethe

Ünlü alman yazar olan Goethe’nin bu kitabı ilkokul ve ortaokul çağında ki çocukların okuması zevkli olacağı bir romandır. Günümüz ile de ilişkilendirebileceğimiz ve belki de bundan 100 yıl sonrasında da geçerliliğini koruyacak olan eser günümüz batı klasikleri arasında ki yerini korumaktadır. Kitabın içerisinde bir kurnaz tilkinin hikayesi anlatılıyor gibi görülse de aslında olayın gerçek yüzü normalden daha farklıdır.

Roman da asıl hedeflenen şey devlet yönetiminde bulunan kötü insanların nasıl devletin çıkarlarını kendi çıkarları için kullandıkları ya da benzeri şekilde kullanımlarını göstermektedir. Bunu direk olarak anlatması da çekici gelmeyeceği için Goethe kendine has üslubunu kullanarak romanı masallaştırma yöntemi ile okuyucuya aktarmak istemiştir.
Ormanın kralı aslan ve onun karşısında zekası ile durmaya çalışan kurnaz bir tilkinin hikayesi olan bu roman sizlere hayat yolunda önemli bilgiler sunacak ve bazı şeyleri daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Masal tarzında bir roman okumak için kesinlikle okunması gereken eserlerin arasında yer alıyor.

Benzer içerikler

Korkusuz Kaptanlar Rudyard Kipling

admin

Gümüş Patenler Kitap Özeti (Elisabeth M. Dodge)

admin

101 Dalmaçyalı Kitap Özeti

admin

Dede Korkut Hikayeleri

kitap ozeti

Tom Sawyer Kitabının Özeti

kitap ozeti

Sümbül Dalı Kitap Özeti (Selver Sağlam)

admin

Yorum Yap