Roman özetleri

Kırmızı ve Siyah Roman Özeti

STENDHAL ( HENRY BEYLE)  Eseri
Kırmızı Ve siyah kitabının ana fikri; kısaca incelemesi ve kahramanların detaylı görünümüne bu yazıda yer verilmiştir.

Kırmızı ve Siyah Romanı Hakkında ve Ana Fikri
Roman,1830’ların Fransa’sını yaşanan olaylarla  gösteren sosyolojik bir araştırma niteliği taşıyor.Eserde  kötü insanın psikolojisi incelenmiş;bu kötü insanı bu yollara iten iç nedenler araştırılmış.Roman Napoleon’un savaşları sonrasında Fransız toplumunun durumunu yansıtması açısından büyük önem taşıyor

Kırmızı ve Siyah Romanında Yer Alan Kişiler
Bay de Renal (dö Renal), Verrieres (Veryer) şehrinin belediye başkanı. Kaba saba, gösterişe düşkün yaratılışta kendini beğenmiş, alacaklarını zamanında alan borçlarını geciktiren geniş alınlı, kartal burunlu ve kır saçlı, gururlu, inatçı bir insandır. Ailesi XIV. Louis, ülkeyi ele geçirmeden önce buraya gelip yerleşen bir İspanyol ailesine mensuptur. Kasabanın en güzel evinde oturur, demir ticareti konusunda bilgilidir. Çivi fabrikası vardır.

Bayan de Renal, Bay de Renal’in karısıdır. Kocasına göre daha anlayışlı, evine bağlı, çekingen , kararsız, saf yürekli, sevgi görmemiş, kocasını yargılamayan ve güzelliği ile dikkat çeken bir kadındır.

Julien : Napolyon Bonapart hayranı, aşırı kitap okuyan, İncil’i ezbere bilen, Latincesi çok iyi olan18-19 yaşlarında zayıf, çelimsiz bir insandır. Daha çocukken İtalya Seferi’nden dönen asterleri görünce askerlek mesleğine hayran olur, 14 yaşında Verrieres kasabasına yapılan görkemli kiliseyi gördükten sonra papaz olmak ister ve papazın kendisine verdiği İncil’i ezberler, papazdan teoloji dersleri alır.

Papaz Chelan: Verrieres kasabasına yapılan görkemli kilisenin papazı. Seksen yaşında, sağlam kişilikli. Julien’e teoloji dersleri verir, İncil’i ezberletir. İşinden yararlanıp haksız para biriktirmeyen oldukça dürüst bir insandır.

Bay Valenod: Yoksullar Evi Müdürü. Bay Renal’in buyruğu altında çalışır ama kasabada ondan daha etkindir. Hiç bir ilkesi yoktur.Her şeye burnunu sokar, hiç utanmaz, her yere gider, okur, yazar, konuşur, halk tarafından küçümsendiğini unutur. Yaşlı papaz Chelan’ı liberal bir gazeteciye yardım ettiği için işten atması nedeniyle dindarların nefretini kazanmış, aralarında Bayan Renal’inde bulunduğu kasabadaki tüm güzel kadınlara kur yapan çapkın, kocaman kara favorili, kırmızı yüzlü, iri kıyım, güçlü kuvvetli ve yakışıklı bir adamdır.
Papaz Pirard: Besançon kenti papaz okulunun pederi. Kırmızı lekeli uzun yüzlü, korkunç bakan küçük kara gözlü, siyah sık ve düz saçlı, oldukça sert, katı ve acımasız bir insandır.
Kont NORBERT : Marki’nin oğlu. Şakacı, uzun boylu, bıyıklı ve solgun yüzlü.
Bay La MOLE : (Marki) Zayıf, cin gözlü, sarı perukalı. Her şeyi önceden düşünüp buyurmaktanse işlerini kendi yapan çalışkan bir insan.
Bayan Le MOLE : Marki’nin eşi. Soyluluğa dair ön yargılarıyla tanınan Chaulne Dükü’nün kızı. Atalarının Haçlı Seferlerine katılmasıyla övünür. Bir prens ya da prensesin adını anarken saygısından sesini alçaltır. Onların, soylu olmayan insanların saygısına hak kazandıklarına inanır. Tüm papazları kendi kurtuluşu için uşak gibi görür.
Mathilde : Sarışın, iyi giyimli, soğuk duruşlu. Marki’nin kızı, Julien’in sevgilisi.

 

Related Articles

Ve Dağlar Yankılandı Kitap Roman Konu Ve Özeti Hakkında

admin

Ev Sahibesi Kitap Özeti

MiCHAEL LEE LANNiNG En Büyük 100 Asker

admin